Зразок роботи
Вступ
Розвиток іпотечного кредитування в даний час є одним із найбільш актуальних завдань для України, насамперед тому, що саме іпотека може стати ефективним інструментом вирішення житлової проблеми українців і сприятиме формуванню середнього класу. Крім того, світовий досвід свідчить про позитивну роль іпотеки в подоланні кризи і прискоренні проведення економічних реформ, що не менш важливо для нашої країни.
За час функціонування іпотечного ринку сформувалася розгалужена система фінансових інструментів. Сьогодні вона нараховує десятки тисяч інструментів та їх похідних, які перебувають в обігу не тільки на іпотечному ринку, а й в пенсійній, бюджетній системах, інших інститутах фінансової системи. Основна їх частина є способом залучення коштів на фінансування та рефінансування іпотечних кредитів, використання іпотечної застави, страхування іпотечних кредитів, а також мінімізації ризиків на іпотечному ринку. Характер інструментів, які використовуються на іпотечному ринку, визначає рівень повернення іпотечних кредитів та обсяги ризиків, пов’язаних з іпотечним кредитуванням.
Головні напрямки розвитку іпотечних відносин та іпотечного ринку проаналізовано внаукових працях відомих зарубіжних учених: Д. Кідуелла, Р. Петерсона, Д. Блекуелла, С. Роуза, Д. Ван-Хуза, Ф. Фабоцці. Дослідженню іпотечного ринку присвячені праці українських учених-економістів В. Базилевича, Н. Погорєльцевої, В. Кравченка, К. Паливоди, С. Кручка та інших.
Однак незважаючи на значну увагу науковців до даної проблеми, багато теоретичних, методологічних та практичних аспектів потребують подальших досліджень. Особливу увагу слід приділити ринку іпотечних цінних паперів.
Метою дослідження є узагальнення досвіду використання іпотечних цінних паперів у розвинених країнах і визначення перспектив використання їх в Україні.
Висновок
Відомо, що у світі існують дві основні класичні моделі іпотечного кредитування - американська і європейська. Кожна з цих моделей сформувала власний напрямок розвитку ринку іпотечних цінних паперів. Модель іпотечних цінних паперів, що обслуговують американську систему іпотеки, заснована переважно на вторинному ринку іпотечних позик. Основу європейської моделі іпотечних цінних паперів складають іпотечні облігації, випущені іпотечними банками.
Відомо, що у світі існують дві основні класичні моделі іпотечного кредитування - американська і європейська. Кожна з цих моделей сформувала власний напрямок розвитку ринку іпотечних цінних паперів. Модель іпотечних цінних паперів, що обслуговують американську систему іпотеки, заснована переважно на вторинному ринку іпотечних позик. Основу європейської моделі іпотечних цінних паперів складають іпотечні облігації, випущені іпотечними банками.
Для інвестора в українські іпотечні цінні папери існує великий ризик ліквідності, через нерозвиненість ринку, і процентний ризик, обумовлений макроекономічною нестабільністю. Для збільшення інвестиційної привабливості іпотечних цінних паперів, на нашу думку, необхідно мінімізувати ризик дострокового погашення.
На наш погляд, держава для розвитку іпотечного ринку має приділяти пильну увагу інформаційній інфраструктурі цього ринку, зокрема, розглянути можливість виконання інформаційної функції незалежним агентством або статистичним бюро і сприяти створенню єдиної бази даних.
Прихід нових банків на іпотечний ринок і зростання масштабів ринку сприятимуть формуванню вторинного ринку і конкуренції. Це допоможе зробити іпотечне кредитування ефективним інструментом, що відповідає поставленим економіко-соціальним завданням. Необхідним є розвиток кредитування під заставу наявної нерухомості, нового житлового будівництва, відпрацювання механізму поліпшення житлових умов за допомогою кредитів. .
Відсутність ринку земельної іпотеки також негативно позначається на ринку ІЦП. Нерозвиненість земельної іпотеки обумовлена відсутністю повноцінного ринку земельних ділянок, єдиних кадастрів землевласників, і, в результаті, гальмується розвиток системи кредитування під заставу землі.
Важливим інструментом сталого розвитку ринку іпотечних цінних паперів є його моніторинг і державне регулювання, що особливо важливо при наявності кризових явищ на фінансовому ринку і з урахуванням стратегії розвитку іпотечної системи - формування ринку доступного житла. Слід зазначити, що економічна і юридична підсистеми регулювання ринку іпотечних цінних паперів повинні функціонувати у паритетному режимі. А серед економічних інструментів прогнозування розвитку ринку іпотечних цінних паперів доцільно використовувати його моделювання, зокрема, на основі класу моделей теорії опціонів.