Зразок роботи
Вступ
Як відомо, соціальне розшарування було притаманне різним суспільствам протягом усього історичного розвитку людства. Соціальну нерівність можна назвати основною характеристикою суспільства, і в той же час вона є рушієм його розвитку. Нерівність розподілу доходів, привілеїв, влади і впливу сприяє прагненню особи до самовдосконалення, покращення і підвищення своєї позиції в суспільстві. Соціальна нерівність реалізується в ієрархічній структурі суспільства: у розподілі його на класи згідно з декількома критеріями, що неодмінно пов’язані між собою. Приналежність до певного класу виражається у соціальному статусі, який має особа. Соціальний статус поєднує в собі фактичне та оціночне значення, адже на визначення статусу особи впливає оцінка суспільного положення особи оточуючими. В цьому сенсі має значення також і ставлення самої особи до власного статусу.
Англійське суспільство завжди було відоме своєю прихильністю до традицій, і особливо схильністю до збереження традиційного суспільного ладу. На це впливали історичні умови розвитку англійського суспільства, про що зазначає історик Девід Кеннедайн. Соціальний антрополог Кейт Фокс стверджує, що Англія – це країна з високорозвиненою класовою свідомістю, і таке ставлення до соціальної стратифікації зберігається до сьогодні. Приналежність до певного класу і соціальний статус особи виражається в особливостях способу життя і світогляду, англієць із легкістю може визначити положення людини в суспільстві навіть за найменшими нюансами поведінки, мови, суджень, звичок. Класовість пронизує всі сфери життя англійців, хоч зараз це проявляється вже не так явно, але поняття класу – багатогранне і широке, воно визначається різними чинниками, дослідження яких триває вже довгий час. Крім того, на поглиблення і розширення поняття класу впливає також соціальна мобільність, яка з’явилася відносно нещодавно, та явища, які її супроводжують.
Актуальність дослідження. Виражена класовість англійського суспільства є його типовою рисою, проте навіть це традиційне явище зазнає змін. За останніми дослідженнями, класична трирівнева структура суспільства (вищий, середній та нижчий класи) у сучасному англійському суспільстві вже не є актуальною, як стверджує Майк Севідж, професор Лондонської школи економіки. На зміну їй прийшла нова, більш ускладнена і деталізована ієрархія. Відповідно зі зміною структури суспільства змінюється і ставлення до соціальних статусів. Класи суспільства отримують нові назви та нові відтінки значень, а постійно зростаюча соціальна мобільність спричиняє появу нових явищ, таких, як прагнення людини зайняти вище місце в суспільстві та імітувати свою належність до вищого класу, і ці явища також потребують відображення у мові. Саме зараз, у період загальних змін не лише у одному конкретному суспільстві, а й у всьому світі, період інтенсивного розвитку і трансформації всіх аспектів життя людства, постає потреба у дослідженні того, як виражаються у мові нові явища та традиційні, які набувають нових змістів.
Мета дослідження полягає у виявленні та класифікації особливостей та закономірностей лінгвістичних засобів вираження соціального статусу в сучасній англійській мові.
Завдання дослідження:
1. Проаналізувати теоретичні засади дослідження поняття «соціальний статус», розрізнити суміжні поняття «соціальна роль» та «статусна позиція».
2. Виявити історичні особливості стратифікації англійського суспільства та охарактеризувати сучасні зміни в ньому.
3. Визначити семантичний обсяг ключових для даної теми слів “society”, “status”.
4. Виокремити лексико-семантичні групи на позначення класового місця людини в суспільстві та визначити принципи їх взаємозв’язку і класифікації.
Об’єктом дослідження соціальні статуси та класи англійського суспільства.
Предметом дослідження є лінгвістичні засоби вираження соціального статусу в сучасній англійській мові.
Матеріал: праці сучасних соціологів, статті з британської та американської преси щодо соціальної стратифікації англійського суспільства, лінгвістичні, та соціолінгвістичні словники, соціологічний словник, словники англійської мови, словник сполучуваності англійської мови.
Структура: робота складається зі вступу, двох розділів, списку використаної літератури та висновків.