Зразок роботи
Актуальність теми. Ефективне функціонування і динамічний розвиток ринкової економіки вирішальним чином залежить від умов та механізмів відтворення людського капіталу, де вирішальну роль відіграє система надійного соціального захисту населення. Вона включає, з одного боку, забезпечення зайнятості та гідних умов праці для працездатного населення, а з другого – гарантування достатнього захисту соціально вразливих верств населення державними установами. Наразі, національна система соціального захисту зазнала кардинальних змін, пов‘язаних насамперед з її характером, джерелами фінансування соціальних витрат та механізмами отримання соціальних допомог та виплат, а саме: роздержавлення інститутів соціального захисту, диверсифікація каналів отримання соціальних компенсацій та соціальних послуг, делегування частини соціальних функцій держави домогосподарствам та корпоративному сектору, а також розширення зобов‘язань України щодо дотримання міжнародних соціальних стандартів. Разом з тим, національна система соціального захисту населення і дотепер залишається фрагментованою за цільовим спрямуванням, обмеженою у наявних ресурсів, характеризується низькою ефективністю функціонування інститутів, що обумовлює її слабкість та недосконалість від європейських соціальних стандартів.
Значний внесок у розвиток соціального захисту внесли вітчизняні вчені-економісти: Н. Абакумова, Н. Борецька, В. Бех, В. Гейця, І. Грига,
В. Гетьман, О. Гупал, Н. Дем'яненко, К. Дідківська, О. Длугопольський,
Ю. Килимник, Е. Костіна, Р. Корнюшина, Е. Лібанова, М. Лукашевич,
Г. Назарова, І. Рудкевич, І. Сирота, Т. Семигіна, С. Тетерський, П. Шевчука та ін. Авторами вирішене велике коло питань теоретичного і мето- дологічного характеру. Проте, не дивлячись на значну кількість робіт в області соціального захисту, важливої проблеми в нових умовах ще не достатньо розроблено.
Серед класиків економічної науки, котрі дослі- джували проблеми еволюції системи соціального захисту населень і розвитку економічного інструме- нтарію його аналізу, варто виокремити А. Сміта, Д. Рікардо,
К. Маркса, А. Маршала, Дж. Кейнса, А. Пі- гу, М. Лоренца, Т. Веблена,
/Ф. Гайєка, М. Фрідмана, Дж. Бьюкенена, А. Мюллер-Армака, В. Ойкена,
П. Спікера, Р. Тітмуса та ін. Віддаючи належне результатам наукових пошуків вітчизняних і зарубіжних вчених, варто зазначити, що значна частка проблем теоретичного і методичного характеру його функціонування і розвитку в умовах ринкової економіки залишаються відкритими, а здобутки науковців у дослідженні цієї проблеми є недостатньо повними і комплексними.
Об’єктом дослідження є процес вдосконалення системи соціального захисту населення як напряму соціальної політики держави.
Предметом дослідження є сукупність теоретико-методичних та практичних аспектів системи соціального захисту населення як напряму соціальної політики.
Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є розробка пропозицій щодо обґрунтування напрямів реформування системи соціального захисту населення як напряму соціальної політики України.
Відповідно до визначеної мети у дипломній роботі поставлено такі завдання:
– розкрити економічний зміст поняття "соціальний захист населення";
– узагальнити теоретико-методичні аспекти формування системи соціального захисту населення;
– уточнити особливість соціального захисту населення як напряму соціальної політики держави
– дослідити сучасний стан соціального захисту населення як напряму соціальної політики держави;
– визначити тенденції і проблеми соціального захисту населення України;
– провести аналіз системи соціального захисту населення в діяльності управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області;
– обґрунтувати міжнародний досвід вирішення сучасних проблем соціального захисту населення;
– узагальнити перспективи реформування системи соціального захисту населення як напряму соціальної політики держави;
– дати пропозиції щодо вдосконалення заходів соціального захисту учасників АТО і ООС в діяльності управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області.