Зразок роботи
1. Дайте тлумачення терміну «інновація». Розкрийте його сутнісні характеристики як об’єкта державної політики.
У науці існує декілька підходів до визначення поняття «інновація»: як системи, процесу, результату, нового об’єкту чи перетворення існуючого стану чи інструмент. Зокрема, В. Рубан, О. Чубукова та В. Некрасов розглядають інновацію як всеохоплюючий процес розповсюдження нових знань та їх дифузії до всіх загально-значимих областей діяльності людей. Б. Санто виводить дефініцію «інновація» як процес, який приводить до створення кращих за своїми властивостями виробів, технології через практичне використання ідей і винаходів, і, якщо інновація орієнтована на економічну вигоду, прибуток, своєю появою на ринку може принести додатковий дохід.
М. Лапін вказує, що інновацією є конструювання нових способів виробництва і продуктів, а в більш філософському сенсі – функція розвитку культури як сукупності життєдіяльності людини. В. Плаксин вважає, що інновація – це система, яка виникла у процесі створення, використання та реалізації результатів наукових досліджень та розробок, спрямованих на вдосконалення технічних, організаційних, економічних, соціальних і правових відносин в галузі науки, виробництва, культури, освіти тощо.
В. Новиков визначає інновацію як конкретний результат будь-якої творчої, пов'язаної з ризиком діяльності, який забезпечує просування і впровадження на ринок істотно відмінних благ, які повністю задовольняють потреби; відкриття та освоєння ринків або досягнення інших конкретних цілей.
Г. Гамидов, В. Колосов, М. Османов розглядають інновацію як кінцевий результат інтелектуальної діяльності (науково-технічних досліджень, науково-технічних відкриттів і винаходів, наукових ідей) у вигляді деякого нового об'єкта (системи, технологій, устаткування, товарів і послуг) або у вигляді деякого об'єкта, якісно відмінного від попереднього аналога. Аналогічної думки притримуються і Ю. Вертакова та Є. Симоненко, розглядаючи інновацію як матеріалізований результат, отриманий від вкладення капіталу в нову техніку чи технологію, у нові форми організації виробництва праці, обслуговування і управління, включаючи нові форми контролю, обліку, методів планування, аналізу тощо.
Ф. Валента визначає інновацію як будь-яку зміну як з позитивними, так і з негативними соціально-економічними наслідками у первісній структурі виробничого організму. О. Краюшкін – як зміни у первісній структурі виробничої системи, що призводять до виникнення якісно нового її стану.
Р. Каєрт, Дж. Мазч у «Біхевіорістичній теорії компаній» розглядають інновацію як нове рішення проблеми, задачі, яке виникає на індивідуальному, груповому чи організаційному рівнях. Десь схожу позицію займає П. Друкер, вказуючи на інновацію як особливий інструмент підприємців, засіб, за допомогою якого вони використовують зміни як шанс здійснити новий вид бізнесу або послуг.
Разом із цим, Законом України «Про інноваційну діяльність» визначено, що інновації – новостворені (застосовані) і (або) вдосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери.
Таким чином, слід відзначити, що поняття інновацій зосереджує у собі такі властивості, як: наукову новизну та унікальність, можливість реалізації, практичну корисність, а головне – ефективність інноваційної діяльності.
Об'єктами інноваційної діяльності є нові знання та інтелектуальні продукти; інноваційні програми і проєкти; інфраструктура виробництва і підприємництва; виробниче обладнання та процеси; сировинні ресурси, засоби їх видобування і переробки; товарна продукція; організаційно-технічні рішення адміністративного, виробничого, комерційного та іншого характеру, які істотно покращують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери; механізми формування споживчого ринку і збуту товарної продукції.
Інновація як об’єкт державної політики розглядається у 3 основних видах: продукт, продукція, підприємство.
Інноваційним продуктом є результат виконання інноваційного проєкту і науково-дослідної і (або) дослідно-конструкторської розробки нової технології (в тому числі - інформаційної) чи продукції з виготовленням експериментального зразка чи дослідної партії, який відповідатиме таким вимогам:
а) є реалізацією (впровадженням) об'єкта інтелектуальної власності, на які виробник продукту має державні охоронні документи чи одержані від власників цих об'єктів інтелектуальної власності ліцензії, або реалізацією (впровадженням) відкриттів за умови визначального для цього продукту використаного об'єкту інтелектуальної власності;
б) розробка продукту підвищує вітчизняний науково-технічний і технологічний рівень;
в) в Україні цей продукт вироблено (буде вироблено) вперше, або порівняно з іншим аналогічним продуктом, представленим на ринку, він є конкурентоздатним і має суттєво вищі техніко-економічні показники.
Інноваційною може бути визнана продукція, яка відповідатиме наступним вимогам:
а) є результатом виконання інноваційного проєкту;
б) така продукція виробляється (буде вироблена) в Україні вперше, або порівняно з іншою аналогічною продукцією, представленою на ринку, є конкурентоздатною і має суттєво вищі техніко-економічні показники.
Інноваційним підприємством може бути визнане підприємство або їх об'єднання підприємств будь-якої форми власності, якщо більше 70% обсягу його продукції (у грошовому еквіваленті) за звітний податковий період є інноваційним продуктами і (або) інноваційною продукцією.