Зразок роботи
ВСТУП
Початок XXI століття в Україні, як і в інших країнах СНД, відзначається ускладненням та загостренням проблем, пов'язаних із вживанням алкоголю. Пияцтво в сучасному українському суспільстві має особливо небезпечний характер за рівнем споживання алкоголю, захворюваністю та смертністю внаслідок зловживання спиртними напоями. Також відзначається зростанням зацікавленості наймолодших членів населення в алкогольних напоях. Спостерігається збільшення вживання алкоголю серед підлітків та жінок.
Незважаючи на це, деякі громадяни вважають, що алкоголізація молодого покоління не є гострою суспільною проблемою, особливо порівняно з проблемою наркоманії. Ліберальне ставлення до помірного вживання алкоголю в суспільстві також є чинником, що впливає на сприйняття цієї проблеми. Багато людей вважають, що помірне вживання алкоголю не завдає значної шкоди здоров'ю.
Розвиток ринкових відносин та відкритість суспільства призвели до значного зростання ринку алкогольних виробів. Легкість їх придбання та доступні ціни роблять їх привабливими для споживачів, зокрема для молоді. Деякі молоді люди, бажаючи відповідати сучасним трендам, вбачають в алкогольних напоях атрибут "модного і стильного життя".
Згідно із соціологічними дослідженнями, більшість представників молодого покоління України мають досвід спроб алкогольних напоїв. Активне вживання алкоголю зростає з віком серед підлітків і характерне як для хлопців, так і для дівчат. Зараз реальним виходом з цієї ситуації є активне залучення до профілактичної роботи педагогів, психологів середніх шкіл та інших освітніх установ, а також батьків.
Отже, згідно з соціологічними дослідженнями, у всьому світі 5% усіх смертей серед молоді від 15 до 29 років пов'язані з вживанням алкоголю. У Європі кожна четверта смерть серед чоловіків у цій віковій групі пов'язана з алкоголем. Загалом у світі від алкогольної залежності страждає 140 мільйонів осіб, а в Україні ця проблема стосується близько 1 мільйона осіб. Серед молоді в Україні, за даними соціологічного опитування, більше половини не вживає міцних алкогольних напоїв, менше 40% – вина, та менше 30% – пива та слабоалкогольних напоїв.
Щодо статевого аспекту вживання алкоголю, виявлено, що менше 23% молодих чоловіків практично не вживає алкоголь, в порівнянні з 36% жінок молодого віку, які відмовляються від алкоголю. Варто відзначити, що наразі молодь в Україні переважно обирає пиво та слабоалкогольні напої. Пиво, реклама якого стала найпоширенішою та агресивною, користується найбільшим попитом серед молоді. Приблизно кожна четверта молода людина (23%) вживає пиво щотижня, а понад 6% робить це щодня.
Серед підлітків у віці 13-17 років 89% хоча б раз у житті спробували алкоголь, і протягом останніх 30 днів це робили 60% опитаних. Зауважимо, що сільські підлітки менше схильні до вживання алкоголю. Загалом можна констатувати високий рівень вживання алкоголю серед молоді в Україні.
Слід також відзначити історичний контекст, оскільки в Давній Русі вживання алкоголю було рідкісним, і його обмежували до певних святкових подій. Проте, в сучасному суспільстві існує розмітненість в поглядах на вживання алкоголю: від закликів до повної тверезості до підтримки відповідального та поміркованого споживання.
Однак, не дивлячись на історичні перспективи, в сучасному суспільстві існує розмітненість в поглядах на вживання алкоголю. Наразі, погляди розділяються між закликами до повної тверезості та підтримкою відповідального та поміркованого споживання алкоголю.
Мета даної дипломної роботи полягає у розкритті сутності явища схильності до алкоголізму та у вивченні соціально-педагогічної діяльності щодо дітей, які мають таку схильність. Для досягнення цієї мети були визначені наступні завдання:
1. Виявлення причин, що спричиняють виникнення схильності до алкоголізму серед підлітків та молодих людей.
2. Подання основних проявів у поведінці підлітків, які мають схильність до алкоголізму.
3. Розкриття наслідків девіантної поведінки молодої людини, пов'язаної із схильністю до алкоголізму.
4. Аналіз роботи соціального педагога в контексті профілактики схильності до алкоголізму.
5. Встановлення методів та процесів реабілітації підлітків, які стали залежними від алкоголю.
6. Ознайомлення з програмами та історіями подолання кризи у підлітків, які мають проблеми з алкогольною залежністю.