Зразок роботи
Нормативно-правове забезпечення соціальної роботи з людьми з інвалідністю є актуальним питанням у світі в цілому та, зокрема, Україні. Міжнародним співтовариством вироблено загальні норми та принципи формування соціальної політики держав щодо захисту прав осіб з інвалідністю.
Як зазначають експерти, понад 650 мільйонів людей, що становить приблизно 10-15% населення світу живуть з інвалідністю. За даними Організації Об’єднаних Націй (далі – ООН) 80% осіб з інвалідністю живуть у країнах, що розвиваються. Згідно з оцінками Світового Банку 20% найбільш бідних жителів Землі складають люди з інвалідністю [55]. Середній рівень поширеності інвалідності серед жіночого населення віком від 18 років становить 19,2%, тоді як серед чоловіків цей показник становить 12% [53]. В Україні кількість людей з інвалідністю складає понад 10% від населення країни, це приблизно 3 мільйони осіб. Крім того, маломобільні групи населення за даними з різних джерел складають від 30 до 50% всього населення [45, 65].
Для України проблема дотримання прав людей з інвалідністю є особливо значущою у зв’язку зі стійкою тенденцією до зростання їх частки у загальній структурі населення. Якщо на початку 90-х років минулого століття загальна чисельність осіб з інвалідністю становила близько 3% усього населення України, або 1,5 мільйонів осіб, то вже на початку теперішнього століття їх чисельність дорівнювала 2,65 мільйонів осіб, у тому числі 122,6 тисяч дітей з інвалідністю, тобто частка осіб цієї категорії в загальній структурі населення зросла майже в 1,6 разів [52].
На сьогодні існує певний доробок з різних аспектів соціального та правового забезпечення людей з інвалідністю. Серед вітчизняних науковців та практиків, які внесли певний теоретико-науковий внесок в дослідження проблематики окресленого питання, слід виділити С. Богданова, Н. Борецьку, А. Колупаєву, М. Кравченко, Е. Лібанову, І. Луценко, О. Макарову, С. Мельника, К. Міщенко, В. Скуратівського, Л. Тюптю, Л. Фурсову. Окрім того, питання дослідження інклюзивної політики широко представлені науковими доробками закордонних учених, що вивчали міжнародний досвід інклюзії (М. Ейнскоу, П. Клоу, С. Коул, Н. Уолдрон, М. Мадж); психолого-педагогічну підтримку людей з інвалідністю (Г. Деніелз, А. Бауер, Дж. Браун).