Зразок роботи
ВСТУП
В атмосферному повітрі постійно знаходиться водяна пара (вода у газоподібному стані). Понад 90 % її міститься в тропосфері.
Водяна пара може переходити з газоподібного стану в рідкий або твердий стан, тому безперервно змінюється в просторі та часі. Саме з динамічним кругообігом води в атмосфері пов’язані найважливіші процеси погоди та особливості клімату. В зв’язку з цим, сьогодні розроблено чимало методів для врахування вмісту водяної пари в атмосферному повітрі і, відповідно, вологої складової ZWD. Однак всі ці методи не забезпечують достатньої точності визначення складової ZWD, і відповідно, точності ЗТЗ у разі сучасних геодезичних вимірювань. Розв’язок цієї проблеми закладено в роботі.
Розв’язуючи обернену задачу ГНСС-вимірювань, визначають величину ZWD, а від неї, перетворенням, отримують величини IWV (кг/м2), а потім PWV (мм) За кілька останніх десятиліть у цьому напрямі виконано чимало досліджень, деякі з них висвітлено в роботах [Fernaґndez, та ін., 2010; Choy, та ін., 2015; Yanxin, та ін., 2013;Chen, та ін., 2018; Suresh Raju, та ін., 2007; Haase, та ін., 2003; Castro-Almazán, та ін., 2016].
Аналіз ЗТЗ та PWV в середніх широтах наведено в працях [Каблак, 2011а, 2011б; Заблоцький, та ін., 2017; Савчук, Заблоцький, 2016; Каблак, Савчук, 2012]. Особливості зенітної тропосферної затримки та осаджуваної пари в тропічній зоні, визначеної за даними радіозондування і за аналітичними моделями та іншими методами, висвітлено в статтях [Заблоцький, Заблоцька, 2010; Bock, та ін., 2007; Manandhar та ін., 2018; Realini та ін., 2014].
Зокрема, автори виконали обширні дослідження ЗТЗ та її складових, отриманих у 2011 і 2013 роках на дев’яти станціях аерологічного зондування та дев’яти референцних ГНСС-станціях, розміщених у помірних та тропічних широтах [Заблоцький, Савчук, 2014; Пазяк, Заблоцький, 2015 а, 2015 б; 2018]. У роботі основну увагу зосереджено на дослідженні точності та порівнянні величин ЗТЗ та PWV, отриманих за даними аерологічних та ГНСС-станцій.
Метою дипломної роботи є дослідження та аналіз впливу атмосфери на результат геодезичних вимірювань у середніх широтах (Прага)».
Об’єктом дипломної роботи є геодезичниі вимірювань у середніх широтах (Прага)».
Предметом дипломної роботи є вивчення та розгляд наукової літератури у сфері дослідження впливу атмосфери на результат геодезичних вимірювань у середніх широтах (Прага)».
Задачі дипломної роботи:
• розглянути вплив атмосфери на радіогеодезичні вимірювання;
• охарактеризувати вплив змін клімату на атмосферу;
• дослідити кліматичні особливості Чехії;
• розглянути застосування ефективних методів організації геодезичних і картографічних робіт в Чехії;
• охарактеризувати визначення осаджуваної водяної пари за даними аерологічних та ГНСС-вимірювань у середніх та тропічних широтах;
• провести аналіз сезонних змін складових зенітної тропосферної затримки, визначених за даними радіозондувань і ГНСС-вимірів;
• визначити вплив осаджуваної водяної пари на геодезичні вимірювання.
Структура дипломної роботи: дипломна робота складається зі вступу, основної частини (трьох розділів), висновків, списку використаної літератури, додатків. Дипломна робота написана на 60 сторінках основного тексту, та містить у собі 11 таблиць, 15 рисунків, 41 найменувань використаних джерел.
РОЗДІЛ 1. АТМОСФЕРА ТА