Зразок роботи
АНОТАЦІЯ
Для Херсонщини характерні високі показники коефіцієнтів антропогенної трансформації агроекосистем. Найбільш значимими факторами регіональних відмін у рівні антропогенної перетвореності території Херсонської області є частка територій, зайнятих під ріллею, водосховищами, каналами, а також площі лісів, природних заповідних територій та природних територій у регіоні. Такі фактори як частка територій, зайнятих під ріллею, водосховищами та каналами характеризується прямо пропорційним кореляційним зв’язком з коефіцієнтом антропогенного перетворення території. Це означає, що зі збільшенням частки земель що використовуються, буде зростати і рівень антропогенної трансформації ландшафтів Херсонщини. В свою чергу такі фактори як площі лісів, природних заповідних територій та природних територій у регіоні характеризується обернено пропорційним кореляційним зв’язком з коефіцієнтом антропогенного перетворення території. Це говорить про те, що при збільшенні площ, зайнятих від лісами та об’єктами ПЗФ рівень антропогенної трансформації природних комплексів області буде зменшуватись.
Метою роботи є дослідження впливу чинників антропогенного навантаження на земельні ресурси та ґрунтовий покрив Херсонської області.
Об’єктом дослідження є ґрунтові та земельні ресурси Херсонщини.
Предметом дослідження є дослідження чинників антропогенного навантаження, які визначають рівень антропогенної перетвореності земельних та ґрунтових ресурсів області
Практичне значення одержаних результатів. Результати дослідження можуть використовуватись фахівцями в галузі екології при прогнозуванні змін та при плануванні і проведенні заходів з комплексного екологічного моніторингу стану навколишнього середовища.
Ключові слова: ДЕГРАДАЦІЯ ГРУНТІВ, РОДЮЧІСТЬ, ЗАБРУДНЕННЯ, ГРУНТИ, ПРОДУКТИВНІСТЬ.
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Впровадження у суспільне виробництво новітніх технологій , матеріалів та енергоджерел стали причиною революційних змін в житті суспільства. Планета вступила в епоху науково-технічної революції, що стало причиною негативного антропогенного впливу на природнє середовище.
Дуже активна й здебільшого непродумана діяльність людини, супроводжувана винищенням природно-ресурсного потенціалу і забрудненням навколишнього природного середовища, призвела до того, що нині біосфера планети перебуває в критичному стані, коли до глобальної катастрофи залишилися лічені кроки.
Основними факторами антропогенного впливу на довкілля як України, так і Херсонської області є промисловість, сільське господарство, транспорт та енергетика. Нераціональне використання природних ресурсів призводить до погіршення їх стану, а іноді і до повного зникнення.
Протягом останнього століття на Херсонщині набули масштабного характеру техногенно-екологічні проблеми, серед яких необхідно виділити такі основні, як: погіршення стану атмосферного повітря; деградація та повне знищення ґрунтових та земельних ресурсів; перевищення гранично-допустимих концентрацій шкідливих хімічних речовин у водному середовищі та ін.
Проблема дослідження полягає в забрудненні природнього середовища Херсонської області шкідливими речовинами і відсутності наукового підходу до комплексної оцінки ступеня забруднення, і як наслідок – постійна екологічна нестабільність окремих територій регіону.
Метою роботи є дослідження впливу чинників антропогенного навантаження на земельні ресурси та ґрунтовий покрив Херсонської області.
Об’єктом дослідження є ґрунтові та земельні ресурси Херсонщини.
Предметом дослідження є дослідження чинників антропогенного навантаження, які визначають рівень антропогенної перетвореності земельних та ґрунтових ресурсів області
Теоретико-методологічну основу дослідження склали результати праць таких українських вчених, як : П.Т.Саблука, М.Й.Маліка, І.І.Лукінова, О.М.Онищенка, О.О.Веклич та ін.
Наукова новизна дослідження полягає в проведенні комплексної оцінки ступеня забруднення навколишнього середовища Херсонської області та визначення екологічної стабільності регіону.
Теоретична значимість дослідження полягає в дослідженні впливу антропогенної діяльності людського фактору на навколишнє середовище області та проведення оцінки забруднення водного, повітряного та земельного простору.
Практична значущість дослідження представлена комплексною оцінкою ступеня забруднення довкілля Херсонської області шкідливими речовинами та пошуком шляхів вирішення проблем охорони навколишнього середовища регіону.
Результати дослідження в подальшому дозволять проводити:
прогнозування змін навколишнього середовища від антропогенної діяльності людини;
розробку заходів щодо зменшення негативного впливу на природу.
фахівцями в галузі екології при плануванні і проведення заходів з комплексного екологічного моніторингу стану навколишнього середовища;
планування заходів з благоустрою порушених територій.
Особистий внесок: збір та аналіз статистичних показників щодо забруднення повітряного, водного, земельного та ґрунтового середовища Херсонської області; розробка заходів для поліпшення стану довкілля.