Зразок роботи
ВСТУП
Фінанси є індикатором конкурентоспроможності господарюючого суб’єкта на ринку. За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності і фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення їх фінансової стабільності.
Особливого значення набуває своєчасна та об'єктивна оцінка фінансового стану підприємств за виникнення різноманітних форм власності, оскільки жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу), які можна виявити тільки на підставі своєчасного й об'єктивного аналізу фінансового стану підприємств.
Фінансовий аналіз є методикою оцінки поточного і перспективного фінансового стану підприємства, який покликаний виявити сильні і слабкі сторони фінансово-господарської діяльності підприємства. Запорукою виживання і основою стабільного стану слугує фінансова стійкість підприємства, яка відображає стан його фінансових ресурсів, при якому можливо вільно маневрувати коштами та ефективно їх використовувати.
Фінансовий стан – є однією з найважливіших характеристик діяльності кожного підприємства і визначає його конкурентоспроможність, потенціал в діловій співпраці, оцінює, якою мірою гарантовані економічні інтереси підприємства і його партнерів. Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства.
Аналіз фінансового стану – це частина загального аналізу господарської діяльності підприємства, який складається з двох взаємозв'язаних розділів: фінансового та управлінського аналізу і є необхідним етапом для розробки планів і прогнозів фінансового оздоровлення підприємств.
Фінансовий аналіз - основний елемент фінансового менеджменту та аудиту, необхідний керівникам підприємств для прийняття управлінських рішень. Завдання фінансового аналізу зумовлені завданнями управління підприємством у трьох сферах діяльності – операційній (виробничій), інвестиційній та фінансовій, що поєднані рухом фінансових ресурсів. У ринковій економіці зміст і завдання аналізу докорінно змінюються адекватно змінам, які відбуваються у господарської діяльності підприємств.
Як правило, що вищі показники обсягу виробництва і реалізації продукції, робіт, послуг і нижча їх собівартість, то вища прибутковість підприємства, що позитивно впливає на його фінансовий стан. Неритмічність виробничих процесів, погіршання якості продукції, труднощі з її реалізацією призводять до зменшення надходження коштів на рахунки підприємства, в результаті чого погіршується його платоспроможність.
Метою фінансового аналізу є своєчасне виявлення і попередження недоліків у фінансовій діяльності, пошук резервів покращення фінансового стану підприємства та його платоспроможності. За його результатами оцінюється ділова активність підприємства, ефективність виробництва та інвестиційна привабливість суб’єкту господарювання.
Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою його ефективного функціонування. Саме цим зумовлюється необхідність і практична значущість систематичної оцінки фінансового стану підприємства, якій належить суттєва роль у забезпеченні його стабільності.
Таким чином, підводячи підсумок, можна зробити висновок, що вмілий та прорахований фінансовий аналіз дає можливість не тільки відстежувати фінансово-економічні явища і процеси, які відбуваються на підприємстві, а й розуміти їхню внутрішню сутність та природу.
Метою практичної роботи є оцінка фінансового-господарського стану підприємства, вивчення шляхів вдосконалення його фінансової діяльності, а саме підвищення рівню прибутку, показників рентабельності та ліквідності підприємства і зниження ризику його банкрутства. Відповідно до поставленої мети в роботі вирішуються наступні завдання:
характеристика сутності поняття «фінансовий стан підприємства»;
дослідження ефективності використання майна аналізованого підприємства, забезпечення підприємства власними оборотними коштами;
оцінка динаміки стану ліквідності та платоспроможності підприємства;
дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства;
оцінка становища суб'єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентоспроможності;
аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;
виявлення факторів, які впливають на відхилення від норми;
розробка підходів до покращення фінансового стану підприємства.
Для проведення фінансового аналізу використовується бухгалтерська звітність, що відбиває кінцеві результати конкретної діяльності підприємства, а також система розрахункових показників, що базується на цій звітності.
Інформаційною базою для проведення аналізу фінансового стану підприємства є головним чином його бухгалтерська документація.
Об’єктом фінансового аналізу виступає вся господарська діяльність підприємства в комплексі, при цьому аналіз фінансового стану виступає однією з найважливіших управлінських функцій.
Предметом фінансового аналізу підприємства є фінансові ресурси підприємства, їх формування та використання.
Структура роботи складається з вступу, основної частини, яка містить два розділи, висновків, списку використаних 38 джерел, 5 рисунків, 10 таблиць, 3 додатка.
1. МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ АНАЛІЗУ ТА ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
1.1 Сутність та значення оцінки фінансового стану підприємства
З розвитком в Україні ринкових відносин все більше значення набуває аналіз фінансового стану підприємства. Зараз функціонування економіки України відбувається у важких умовах економічної кризи, що призводить до падіння виробництва й інфляції.
Це негативно впливає на організацію фінансових відносин підприємств, знижує можливості збільшення фінансових ресурсів, і як наслідок, зменшує фінансування для вирішення економічних і соціальних питань. У цих умовах дуже важливим для підприємств виступає проведення оцінки фінансового стану підприємств з метою виявлення резервів збільшення фінансових ресурсів.
Фінансова діяльність підприємства становить систему грошових відносин у процесі утворення, розподілу та використання різних фондів коштів. Фінанси підприємства насамперед мають забезпечити грошовими ресурсами безперервний виробничий процес через своєчасну й повну сплату необхідних для підприємства засобів виробництва. Успіх фінансової діяльності підприємства віддзеркалює його фінансовий стан, тобто сукупність показників, що відображають наявність, розміщення і використання ресурсів підприємства, його реальні й потенціальні фінансові можливості.
Метою фінансового аналізу підприємства є оцінка фінансового стану підприємства на останню звітну дату з урахуванням динаміки його змін, які склалися за результатами господарської діяльності підприємства за два останні роки; визначення факторів, що вплинули на зміни, та прогнозування майбутнього фінансового стану підприємства.
Аналіз фінансового стану є частиною загального аналізу господарської діяльності підприємства. Розподіл аналізу на фінансовий та управлінський зумовлений розподілом системи бухгалтерського обліку, яка склалася на практиці, на фінансовий та управлінський облік. Обидва види аналізу взаємозв'язані, мають спільну інформаційну базу (рис. 1.1).
Рис. 1.1. Місце фінансового аналізу у загальній системі аналізу господарської діяльності підприємства
Особливістю зовнішнього фінансового аналізу підприємства є його зовнішня (публічна) звітність. Основним змістом зовнішнього фінансового аналізу, який здійснюється партнерами підприємства, контролюючими органами на основі даних публічної фінансової звітності, є:
аналіз абсолютних показників прибутку;
аналіз показників рентабельності;
аналіз фінансового стану, фінансової стійкості, стабільності підприємства, його платоспроможності та ліквідності балансу;
аналіз ефективності використання залученого капіталу;
економічна діагностика фінансового стану підприємства.
На відміну від внутрішнього, відповідні складові зовнішнього аналізу більш формалізовані та менш деталізовані. Різниця у змісті цих аналізів пов'язана з різницею інформаційного забезпечення і вирішення їх завдань.