Зразок роботи
ВСТУП
Розвиток ринкових відносин в Україні зумовлюється діяльністю підприємств та умов їх функціонування. Підприємствам для того, щоб зберегти свої позиції на ринку, необхідно правильно визначати свою стратегію і тактику поведінки та систематично проводити управління діяльністю підприємства з метою підвищення ефективності функціонування та отримання прибутку. Включаючи той факт, що половина підприємств України провадять свою господарську діяльність у формі товариств з обмеженою відповідальністю, дослідження фінансових аспектів їх діяльності на прикладі конкретного підприємства є надзвичайно важливим та актуальним.
Дослідженням фінансових аспектів діяльності суб’єктів господарювання, зокрема й товариств з обмеженою відповідальністю, займалися такі вітчизняні вчені, як М. Д. Білик, І. О. Бланк, О. Д. Василик, І. В. Зятковський, Л. О. Лігоненко, В. М. Опарін, К. В. Павлюк, А. М. Поддєрьогін та інші. Над даною проблематикою працювали також зарубіжні вчені: Р. Брейлі, С. Майєрс, Дж. С. Мілль та ін. Проте, незважаючи на велику кількість досліджень та постійні зміни в законодавстві щодо діяльності товариств з обмеженою відповідальністю, дана тематика є досі мало дослідженою.
Мета дослідження полягає у визначенні напрямів вдосконалення формування та використання фінансових ресурсів товариства з обмеженою відповідальністю на основі вивчення теоретичних та оцінки практичних аспектів обраної проблематики.
Для досягнення поставленої мети необхідно виконати такі завдання:
- ознайомитися з сутністю товариства з обмеженою відповідальністю та нормативно-правовими засадами його функціонування;
- охарактеризувати фінансові ресурси товариства з обмеженою відповідальністю;
- розглянути методику оцінки формування та використання фінансових ресурсів товариства з обмеженою відповідальністю;
- здійснити структурно-динамічний аналіз джерел формування фінансових ресурсів підприємства;
- дослідити напрями використання фінансових ресурсів підприємства;
- оцінити ефективність формування та використання фінансових ресурсів підприємства;
- визначити шляхи удосконалення структури джерел формування фінансових ресурсів підприємства;
- запропонувати оптимальний залишок грошових коштів підприємства;
- обґрунтувати способи забезпечення фінансової безпеки підприємства.
Об’єктом дослідження є фінансові аспекти діяльності ТОВ «Газотрон-Спектр», а предметом – формування та використання фінансових ресурсів цього товариства.
Методологічною базою дослідження є загальнонаукові та специфічні методи пізнання: порівняльного аналізу і синтезу – для виділення окремих аспектів діяльності товариства та їх взаємозв’язків, статистичних порівнянь; графічний – для наочного відображення структури джерел формування та напрямів використання фінансових ресурсів, їх критичних та оптимальних меж, формування основи розрахунків та наочного відображення показників; розрахунково-конструктивний метод – для визначення інтегрального показника фінансової безпеки ТОВ «Газотрон-Спектр» та його динаміки.
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ ФІНАНСОВИХ АСПЕКТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
1.1. Сутність товариства з обмеженою відповідальністю та нормативно-правові засади його функціонування
Головною ланкою економіки за ринкових умов господарювання, безперечно, є підприємства, які виступають в ролі господарюючих суб’єктів. Саме вони є запорукою сильної та розвинутої економіки, адже формують її реальний сектор, виробляючи товари, виконуючи роботи та надаючи послуги населенню.
Товариство з обмеженою відповідальність (ТОВ) є однією з найпоширеніших форм здійснення підприємницької діяльності в Україні. Станом на 1 серпня 2019 року за даними Державної служби статистики частка ТОВ в загальній структурі юридичних осіб становить 49,4%, тобто половину з усіх існуючих підприємницьких форм [1]. Така розповсюдженість товариств з обмеженою відповідальністю, на нашу думку, пояснюється перш за все тим, що як і будь-яке підприємство воно створюється для отримання прибутку, який може розподілятися між учасниками відповідно до їх часток у статутному капіталі, та найголовніше те, що суттєво зменшується ризик збитків при здійсненні підприємницької діяльності, оскільки учасники несуть відповідальність теж лише в межах своїх вкладів.
Відповідно до Господарського кодексу, товариство з обмеженою відповідальністю визначається як господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном [2]. «Обмежена відповідальність» товариства не має на увазі його обмеження як юридичної особи за розмірами майна та ін., а лише те, що воно не може відповідати за свої зобов’язання понад належного йому майна чи майна, на яке поширюються окремі види відповідальності.
У 2018 році набув чинності новий закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», завдяки якому здійснюється правове регулювання ТОВ та який вніс численні зміни щодо діяльності підприємств. До 17.06.2018 року діяльність даних підприємницьких суб’єктів здійснювалась відповідно до ЗУ «Про господарські товариства» від 19.09.1991 [3] .
Отже, відповідно до чинного законодавства можна виділити такі ознаки Товариства з обмеженою відповідальністю:
• юридична особа;
• комерційна організація;
• публічність виникнення та припинення;
• статутний капітал поділений на частки;
• відсутність обмежень щодо мінімального розміру статутного капіталу;
• установчим документом товариства є статут;
• майнова відокремленість;
• особиста майнова участь в капіталі підприємства (об’єднання капіталів);
• товариство відповідає за власними зобов’язаннями усім своїм майном, в той же час, учасники несуть ризик збитків лише в межах своїх вкладів;
• засновники беруть участь в управлінні підприємством та в розподілі його прибутків також відповідно до часток в статутному капіталі;
• кількість учасників необмежена;
Значна частина цих ознак є суттєвими перевагами відносно інших видів господарських товариств (до прикладу, обмеження мінімального розміру статутного капіталу акціонерного товариства не менше 1250 мінімальних заробітних плат), що, в свою чергу, зумовлює таку популярність даного виду суб’єктів господарювання.
Щодо інших переваг ТОВ є:
• засновниками та учасниками можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, резиденти та нерезиденти;
• проста система управління;
• організаційно-правова форма ТОВ добре законодавчо врегульована;
• можливість використання спрощеної системи оподаткування;
Новий закон впровадив багато спрощень та скоротив вимоги до діяльності ТОВ не лише щодо кількості учасників, але й щодо змісту статуту підприємства.