Зміст
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
1.1. Сутність фінансової стабільності підприємства та значення її оцінки.
1.2. Основні методичні підходи до оцінки фінансової стабільності підприємства
1.3. Система показників оцінки фінансової стабільності підприємства
РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНІ ЗАСАДИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ПАТ «ВЕСТА»
2.1. Організаційно – економічна характеристика ПАТ «Веста»
2.2. Діагностика фінансової стабільності підприємства
2.3. Оцінка показників фінансової стабільності
РОЗДІЛ 3. ОБГРУНТУВАННЯ СТРАТЕГІЇ ФІНАНСОВОЇ СТАБІЛІЗАЦІЇ ПАТ «ВЕСТА»
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ
Розглянувши велику кількість трактувань терміна «стабільність» з різних джерел та різними авторами можна стверджувати, що стабільність споріднена із такими поняттями, як сталість, стабільність й постійність. Найточнішим і найповнішим визначенням фінансової стабільності підприємства є наступне: властивість підприємства, яка відображає в процесі взаємодії зовнішніх і внутрішніх факторів впливу досягнення стану фінансової рівноваги і здатність не лише утримувати на відповідному рівні протягом деякого часу основні характеристики діяльності підприємства, але і функціонувати і розвиватися.
Оцінка показників оцінки фінансової стабільності включає:
- визначення типу фінансової стабільності (абсолютна, нормальна стабільність фінансового стану, нестійкий і кризовий фінансовий стан);
- розрахунок відносних показників оцінки фінансової стабільності;
- проведення маржинального аналізу і визначення запасу фінансової стабільності.
Підприємство ПАТ «Веста» надає наступні послуги: водовiдведення; транспортнi послуги, на які має ліцензію; вивiз та утилiзацiя твердих побутових вiдходiв; благоустрiй (очистка узбiч дорiг, косiння газонiв, створення, догляд за клумбами та газонами, створення ландшафтних композицiй та квiткових клумб), ремонтно-будiвельнi роботи (лiцензiя).
Підприємство функціонує достатньо нестабільно, про що свідчать зниження вартості майна, зменшення оборотних і необоротних активів, власного капіталу, збільшення зобов’язань, зниженням фінансових результатів і наявністю збитку, низькою заробітною платою і невисокою продуктивністю праці.
Аналіз фінансової стабільності підприємства було проведено в декілька етапів:
1) Діагностика фінансової стабільності методом розрахунку трикомпонентного показника. У ПАТ «Веста» спостерігаємо ситуацію, коли існує реальна можливість банкрутства господарюючого суб’єкта, тобто кризовий фінансовий стан в 2009 і 2011 році, але в 2010 році спостерігається достатня фінансова стабільність.
2) Розрахунок показників фінансового, виробничого і виробничо – фінансового левериджу. Отже, за тих показників структури витрат і джерел капіталу, які склались на даному підприємстві, зростання обсягу продаж (виручка від реалізації продукції) на 1% забезпечує збільшення чистого прибутку на 295,32% в 2010 році і його зниження на 5,99% в 2011 році. Показник виробничо – фінансового левериджу 2010 році - досить високий, і свідчить про високу фінансову стабільність підприємства.
3) Визначення запасу фінансової стабільності. В 2009 році для того щоб покрити постійні витрати необхідно було отримати 2730 тис. грн. виручки, в 2010 році – 1839,3 тис.грн., в 2011 році – 1815 тис.грн. При такій сумі виручки рентабельність дорівнювала б нулю (на графіку співвідношення обсягу продукції, витрат і виручки це так звана «критична точка обсягу виробництва»). Фактична виручка становила в 2009 році – 4245 тис.грн., в 2010 році – 4515 тис.грн., в 2011 році – 4691 тис. грн., що вище критичної суми на 1515 тис.грн. в 2009 році, 2675,7 тис.грн. в 2010 році і 2876 тис.грн. в 2011 році. Останні показники вважають запасом фінансової стабільності, або зоною беззбитковості підприємства. У 2011 році запас фінансової стабільності істотно збільшився. Тільки, якщо виручка зменшиться до 35,69% в 2009 році, 59,26% в 2010 році і 61,3% в 2011 році, рентабельність дорівнюватиме нулю. Якщо виручка далі знижуватиметься, то підприємство може стати збитковим і увійде в зону банкрутства. Тому важливо постійно контролювати запас фінансової стабільності, виручка і рентабельність підприємства не повинні бути нижче цього показника.
4) Оцінка показників фінансової стабільності. Розраховані показники свідчать про те, що підприємство є фінансово нестійким та нестабільним і відчуває деякі фінансові труднощі.
Стратегія фінансової стабілізації діяльності ПАТ «Веста» заклечається в тому, щоб розширювати спектр послуг, які на сьогодні користуються більшим попитом, ніж інші послуги і на які підприємство має ліцензію, хоча цим напрямком своє діяльності займається мало. Такими послугами є ремонтно – будівельні послуги.
Співставлення доходів і витрат підприємство дає змогу встановити, що прибуток від здійснення діяльності буде становити 140692,1 грн., грошові вливання становитимуть 14106,6 грн. Проект буде повністю фінансуватись за рахунок власних коштів.
Як наслідок здійснення даного проекту в перший же рік підприємство зможе досягти виходу на прибутковий рівень, при цьому чистий дохід від реалізації збільшиться на 1089,5 тис.грн., собівартість реалізованих послуг збільшиться на 948,8 тис.грн., інші доходи та витрати не зміняться, а прибуток становитиме 186,11 тис.грн.
При цьому всі показники фінансової стабільності мають такі позитивні тенденції зміни: зростає коефіцієнт фінансової незалежності на 0,01, коефіцієнт фінансової напруги знижується на 0,01, коефіцієнт фінансового ризику знижується на 0,03, коефіцієнт маневрування зростає на 0,0061, коефіцієнт поточної фінансової сталості збільшується на 0,18.
Перелік табличного і графічного матеріалу:
Рис.1.1 Основні складові механізму управління фінансовою стабільністю підприємства
Таблиця 1.2 Типи фінансової стабільності
Таблиця 1.3 Показники оцінки фінансової стабільності підприємства
Рис.2.1 Організаційна структура ПАТ «Веста»
Таблиця 2.1 Основні фінансово – економічні показники діяльності підприємства
Таблиця 2.2 Діагностика фінансової стабільності методом розрахунку трикомпонентного показника, тис.грн.
Таблиця 2.3 Оцінка фінансового левериджу ПАТ «Веста»
Таблиця 2.4 Оцінка виробничого левериджу підприємства
Таблиця 2.5 Визначення запасу фінансової стабільності підприємства
Таблиця 2.6 Оцінка основних показників фінансової стабільності ПАТ «Веста»
Таблиця 3.1 Порівняння основних показників виконання робіт ПАТ «Веста» із конкурентами
Таблиця 3.2 Оцінка кількості і вартості необхідних інструментів та інвентарю для здійснення процесу надання послуг
Таблиця 3.3 Перелік необхідних матеріалів для початку нового напряму діяльності підприємства
Таблиця 3.4 Перелік необхідних кадрів для здійснення підприємством своєї діяльності
Таблиця 3.5 Витрати (в розрахунку на місяць), які понесе підприємство при здійсненні своєї діяльності
Таблиця 3.6 Доходи від впровадження нового напрямку діяльності
Таблиця 3.7 Визначення чистих дисконтованих потоків для розрахунку ефективності проекту
Таблиця 3.8 Основні показники здійснення проекту
Таблиця 3.9 Основні показники здійснення проекту