Зразок роботи
Висновки
Фінансова звітність являє собою завершальну стадію узагальнення бухгалтерської інформації, то головне завдання аналітика полягає в тому, щоби представити дійсність, що втілена в досліджуваній звітності. Для цього він повинний мати здатність логічно відновити господарські операції, підсумовані в звітності, здатність повторити роботу бухгалтера в зворотному порядку. Таким чином, аналіз фінансового стану ґрунтується: по-перше, на повному розумінні бухгалтерського обліку; по-друге, на спеціальних прийомах аналізу, за допомогою яких вивчаються найбільш важливі питання для одержання основних висновків.
Аналіз фінансового стану за звітний період починається з його загальної оцінки за даними балансу. Для того, щоб аналізувати всі перелічені вище моменти, необхідним етапом, що передує проведенню аналізу, є приведення звітного балансу в таку форму, що з одного боку робить можливим об’єктивний аналіз, а з другого боку є максимально зручним для проведення аналітичних розрахунків.
Інформаційну базу обліку і аналізу фінансового стану становить фінансова звітність підприємства, яка являє собою систему узагальнених показників, які характеризують підсумки господарсько-фінансової діяльності підприємства за минулий період (місяць, квартал, рік). Вона складається шляхом підрахунку, групування і спеціальної обробки даних поточного бухгалтерського обліку і є завершальною його стадією.
За рік кожне підприємство зобов’язане подати фінансову звітність у такому обсязі:
- баланс підприємства – форма №1;
- звіт про фінансові результати – форма №2;
- звіт про рух грошових коштів – форма №3.
- Звіт про власний капітал – форма № 4
Бухгалтерський баланс складається на підставі бухгалтерських записів, підтверджених виправдовуючими документами. Вихідними для складання бухгалтерського балансу є головна книга, дані оборотних відомостей за синтетичними та аналітичними рахунками.
Досліджуючи господарську діяльність ТзОВ “Інтерком ЛТД” на підставі даних балансу та іншої фінансової звітності ми можемо уявити реальну картину фінансового стану підприємства і її зміну впродовж 2002 р. Так, форма №1 дає нам відомості про стан основних засобів і позаоборотних активів, про вартість запасів підприємства, про величину грошових засобів і стан розрахунків з дебіторами і кредиторами, про величину джерел власних засобів, про суму кредитів банків і про картину фінансових вкладень фірми. Форма №2 дає нам можливість одержати інформацію про фінансові результати фірми, докладно розписує використання прибутку, а також дає повну характеристику платежів у бюджет, що здійснює досліджуване підприємство. Форма №3 відображає фінансово-майновий стан підприємства, тобто показує рух. фондів і характеризує наявність і рух основних засобів і нематеріальних активів, відображає фінансові вкладення і переоцінку товарно-матеріальних цінностей, описує наявність власних оборотних коштів іноземних інвестицій, показує нестачі і збитки від псування цінностей, стан позабалансових активів і пасивів.
Об’єктом дослідження в дипломній роботі є ТзОВ “Інтерком ЛТД”, що займається виробництвом безалкогольних напоїв. На досліджуваному підприємстві на початок та кінець 2002 року пасив балансу дорівнює активу балансу і відповідно становить 28717,0 тисяч гривень та 42021,4 тис. грн. Для оцінки фінансового стану підприємства необхідно знати, яким чином формуються її активи: за рахунок власних коштів чи за рахунок зовнішніх зобов'язань. Тому важливою аналітичною характеристикою підприємства є його фінансова незалежність від зовнішніх позичкових джерел. Така незалежність характеризується коефіцієнтом фінансової
незалежності (автономності) Кфн. На досліджуваному підприємстві
коефіцієнти фінансової незалежності на початок та на кінець 2002
року становили відповідно 0,73 та 0,88, тобто цей показник є
задовільним, причому впродовж 2002 року він збільшився.
Коефіцієнти грошової платоспроможності на початок та на
кінець 2002 року становили відповідно 0,006 та 0,01, Отже, на
досліджуваному підприємстві коефіцієнти грошової платоспроможності є незадовільними. Хоча за період, що розглядається, цей показник покращився, однак він все одно набагато нижче норми.
Коефіцієнти розрахункової платоспроможності досліджуваного підприємства на початок та на кінець досліджуваного періоду становили відповідно 1,24 та 1,81. Як бачимо, коефіцієнти розрахункової платоспроможності досліджуваного підприємства вище за значення коефіцієнтів гршпової платоспроможності, що є позитивним явищем.
Коефіцієнти ліквідної платоспроможності досліджуваного підприємства - відповідно 1,39 та 2,19 - свідчать, що воно здатне погасити всі свої зобов'язання. Впродовж досліджуваного періоду цей показник далі покращився.
Коефіцієнт критичної ліквідності досліджуваного
підприємства на початок та на кінець досліджуваного періоду
дорівнює відповідно 1,2 та 1,8, що є дуже добрим, до того ж цей
коефіцієнт покращився впродовж аналізованого періоду.
Найважливішим критерієм ефективності діяльності будь-якої компанії є рентабельність власного капіталу (RОЕ). За цим показником можна судити, що отримують власники капіталу - чи у вигляді дивідендів на акції, чи в вигляді зростання вартості активів їх компанії.
Природньо, що власники і одночасно керівники фірм отримують крім цього ще й заробітню платню за виконання ними управлінських функцій. Однак, між цими винагородами є суттєва відмінність - те, що вони отримують в якості менеджерів - є платою за виконану роботу, а як акціонери - плата за вкладений капітал.
Рівень дохідності капіталовкладень повинен бути достатнім, щоб забезпечити заплановнаий чи очікуваний рівень рентабельності власного капітала і сплати позичкового проценту.
Іншими словами, вкладений капітал повинен приносити дохід, в крайньому випадку такий, що покривав його вартість на ринку.
Якщо показник дохідності капіталовкладень більший вартості капіталу, значить підприємство працює ефективно.
На прикладі ТзОВ “Інтерком ЛТД” ми спробували за рахунок сучасних методів та підходів до оцінки ліквідності, фінансової стійкості та прибутковості об'єднати зазначені чинники в систему показників, які на наш погляд обов'язково стануть в нагоді менеджерам та сприятимуть подальшому розвитку та ефективному поєднанню елементів росту.
Проведені дослідження дають змогу зробити висновок, що організація цільового стратегічного антикризового управління фінансовою стійкістю на ТзОВ “Інтерком ЛТД” допоможе зміцнити рівень стійкості фінансового стану, створити ефективне підґрунтя для системи заходів антикризової політики управління фінансами підприємства.
Таким чином, проведений аналіз фінансового стану підприємства дав змогу розробити висновки та пропозиції з поліпшення фінансового стану підприємства, але ці висновки і розрахунки показників не завжди можуть бути співставленні з подібним аналізом по іншим підприємствам. Тому ми пропонуємо:
1. Розробити єдину методику аналізу фінансового стану підприємства.
2. Процес здійснення економічного аналізу автоматизувати.
Запровадження в життя цих рекомендацій дасть змогу підприємствам проводити фінансовий аналіз у стислі строки та використовувати їх результати для обґрунтування ефективних управлінських рішень.