Зміст
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО - МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
1.1.Сутність підприємництва як форми господарювання в ринкових відносинах
1.2.Формування підприємницької діяльності
1.3.Світовий досвід розвитку підприємницької діяльності
Висновки до першого розділу
РОЗДІЛ 2. ПОКАЗНИКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
2.1. Загальна організаційно-економічна характеристика діяльності ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат»
2.2 Аналіз структури продуктивності праці на підприємстві
2.3 Оцінка фінансово-економічної діяльності підприємства
Висновки до другого розділу
РОЗДІЛ 3. ПОШУК ЗАХОДІВ ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
3.1 Розробка заходів щодо підвищення ефективності підприємницької діяльності
3.2 Аналіз та оцінка запропонованих заходів щодо підвищення ефективності підприємницької діяльності
Висновки до третього розділу
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ
ВИСНОВКИ
Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб´єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Розрізняють такі види підприємницької діяльності: виробниче підприємництво; торговельне підприємництво; фінансове підприємництво. Суб´єктами підприємницької діяльності можуть бути громадяни України та інших держав; юридичні особи усіх форм власності (підприємства, організації).
Основною ланкою національної економіки України і типом господарювання є підприємство. Підприємство є юридичною особою, яка має відокремлене майно, самостійний баланс, розрахункові (поточні) та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
В Україні залежно від форм власності можуть діяти підприємства таких видів: приватне підприємство; підприємство колективної власності; піідприємство, яке засноване на змішаній формі власності; комунальне підприємство; державне підприємство.
Світовий досвід показує, що підприємницькі здібності найбільш ефективно реалізуються в країнах, якщо сильна ступінь лібералізації господарської діяльності поєднується з високою ефективністю державних інститутів, а також активною державною підтримкою дрібного і середнього підприємництва і політикою заохочення конкуренції на внутрішньому ринку.
ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» входить до складу гірничовидобувного дивізіону групи метінвест і на сьогоднішній день є одним з успішних підприємств ГМК України. Підприємство спеціалізується на видобутку і переробці залізистих кварцитів Інгулецького родовища, розташованого в південній частині Криворізького залізорудного басейну.
Підприємство є стабільним, прибутковим, в цілому показує позитивні тенденції зростання доходності, прибутковості та вартості майна.
За останні п’ять років на підприємстві відбулись зміни в кадровому потенціалі, такі як зниження чисельності, підвищення продуктивності праці і оплати праці, що можна охарактеризувати як позитивні зміни в його діяльності.
Підсумовуючи аналіз майна і джерел його утворення можна стверджувати, що підприємство має позитивну динаміку розвитку, збільшує капітал і майно, має значні суми нерозподіленого прибутку. Можна говорити також про середню платоспроможність і ліквідність активів ПАТ в 2010 – 2014 роках, високу фінансову стійкість підприємства, яка трохи знижується в 2014 році, зниження оборотності і збільшення тривалості обороту більшості показників, що негативно характеризує діяльність підприємства, а аналіз рентабельності виявив, що більшість показників рентабельності знижуються через зменшення прибутку.
Загальна сума неліквідних активів за даними балансу становить 1862,1 тис.грн. На сьогодні підприємство намагається реалізувати ці активи по балансовій вартості, але продукція не знаходить збуту. Орієнтуючись на умови ринку, підприємство має знижувати ціну і , як правило, при її зниженні на 30-40% така продукція знаходить покупця.
Пропонуємо для дебіторів ПАТ наступну систему знижок в залежності від строку оплати: оплата в момент поставки продукції: знижка 4% із ціни продукції; оплата від 1 до 5 днів після поставки продукції: знижка 3%; від 6 до 10 днів: 2%; від 11 до 15 днів: 1,5%; від 16 до 20 днів: 1%; від 21 до 25 днів: 0,5%; від 26 до 29 днів: 0,25%; через 30 і більше днів знижки не надаються. Економія за рахунок зниження можливих витрат в результаті прискорення розрахунків більше, ніж витрати, які понесе підприємство, запропонувавши покупцям продукції знижку за своєчасні розрахунки.
Для подальшого розвитку пiдприємства передбачається у 2015 роцi здiйснити ряд iнвестицiй на загальну суму 7,0 млн. грн. в т.ч.: - покращення дiючих технологiй - 5,7 млн.грн; - пiдтримка дiючих технологiй - 1,3 млн.грн. Вище перелiченi iнвестицiйнi заходи дадуть можливiсть здiйснити модернiзацiю виробництва, яка буде спрямована на пiдвищення спроможностi дiючих технологiчних потужностей, знизити собiвартiсть виробництва, пiдвищити конкурентноспроможнiсть нашої продукцiї на внутрiшньому та зовнiшньому ринку з метою забезпечення високого рiвня задоволеностi замовникiв. Джерелами фiнансування капiтальних iнвестицiй в поточному роцi будуть власнi кошти пiдприємства.
Перелік табличного і графічного матеріалу:
Таблиця 1.1 Класифікація підприємств (організацій)
Таблиця 2.1 Основні показники, які характеризують фінансово – економічне становище ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» за 2010-2014 рр.
Таблиця 2.2 Оцінка динаміки продуктивності праці працюючих ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» за 2010-2014 рр.
Таблиця 2.3 Оцінка результатів факторного аналізу
Таблиця 2.4 Вихідні дані для факторного аналізу продуктивності праці працівників
Таблиця 2.5 Оцінка результатів факторного аналізу продуктивності праці
Таблиця 2.6 Оцінка динаміки і структури майна підприємства, млн.грн.
Таблиця 2.7 Оцінка динаміки і структури джерел формування майна підприємства, млн.грн.
Таблиця 2.8 Аналіз основних показників ліквідності підприємства
Таблиця 2.9 Оцінка показників фінансової стійкості підприємства
Таблиця 2.10 Показники ділової активності підприємства
Таблиця 2.11 Аналіз рентабельності підприємства %
Рис.3.1. Класифікація чинників підвищення ефективності підприємницької діяльності підприємства
Таблиця 3.1 Основні неліквідні активи і їх балансова вартість
Таблиця 3.2 Прогнозна кількість дебіторів ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат», що скористаються знижкою
Таблиця 3.3 Показники управління дебіторської заборгованості ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат»
Таблиця 3.4 Перелік основних капітальних витрат, які необхідно понести підприємству при модернізації, покупці та установці обладнання
Таблиця 3.5 Амортизаційні витрати підприємства при функціонуванні нового обладнання
Таблиця 3.6 Амортизаційні витрати підприємства при функціонуванні старого обладнання
Таблиця 3.7 Витрати на модернізацію і поточні ремонти обладнання, тис.грн.
Таблиця 3.8 Основні показники здійснення проекту