Зразок роботи
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ БАНКУ
1.1. Сутність фінансової стійкості банку та її основні фактори, що на неї впливають
Характеризуючи зміст фінансової стійкості банку, варто зазначити, що огляд літератури з банківської справи дає підстави розрізняти чотири точки зору у тлумаченні фінансової стійкості.
Фінансова стійкість це:
1. Своєрідне перевищення доходів над витратами (прибутковість) [8];
2. Надійність комерційного банку [9];
3. Ліквідність чи платоспроможність [10];
4. Стан банку, який визначається системою показників [11].
Почнемо аналіз з першої точки зору: фінансова стійкість - це прибутковість. Прибутковість банку - це періодично відновлювана здатність банку в результаті своєї діяльності створювати грошові кошти. Стабільний тренд прибутку - одна з гарантій кредитоспроможності банку та його здатності вийти з скрутного становища. Безумовно, в довгостроковій перспективі прибутковість банку є важливим узагальнюючим показником його діяльності, але для визначення фінансової стійкості його одного явно не достатньо. Набагато важливіше в цьому контексті є визначення джерел та напрямків використання цього прибутку, адже високий прибуток - це мета акціонерів та засновників банку, яка (і в цьому можна буде згодом переконатися) іноді суперечить досягненню цілей вкладників та контролюючих банківську систему органів. Останні, виступаючи прихильниками "без ризикових стратегій" банківського менеджменту, зацікавлені насамперед у стабільності та надійності банків. Отже, підхід "прибутковості комерційного банку" у визначені фінансової стійкості страждає однобокістю.
Друга точка зору: фінансова стійкість - надійність комерційного банку.
У надійності комерційного банку зацікавлено багато сторін. Це акціонери банку, його вкладники та позичальники, національний банк та, звичайно, службовці банку.
Що ж таке надійність комерційного банку для представників кожної із зазначених сторін?
Для акціонерів комерційного банку надійним вважається банк, здатний стабільно виплачувати високі дивіденди; вкладники вважають комерційний банк надійним, якщо він здатний оперативно провести розрахунки, повернути вклад і сплатити відсотки за ним; для позичальників надійним буде банк, спроможний надати необхідну суму кредиту (звичайно, за умов, що позичальник відповідає усім критеріям кредитоспроможності); працівники вважатимуть надійним той банк, який здатний забезпечити стабільний та відносно високий рівень оплати їхньої праці.
Але на цьому аспекти застосування терміну надійність для комерційних банків не обмежується. В банківській справі фахівці, вивчаючи надійність, приділяють значну увагу організаційно-функціональній стійкості, як адекватності структури банку обраній стратегії розвитку та ринковій кон'юнктурі.
Організаційна стійкість визначається організаційною структурою банку. Структура і механізм управління комерційним банком мають відповідати як реалізації основних функцій банку, таких як забезпечення розрахунків та платежів, трансформація активів, управління ризиками, обробка інформаційних потоків, моніторинг позичальників, так і конкретному асортименту банківських послуг та продуктів, які закладено в стратегію та тактику окремо взятого фінансово-кредитного закладу.
Функціональна стійкість залежить, з одного боку, від рівня спеціалізації комерційного банку в обмеженому колі послуг та продуктів. Це, як відомо, дає змогу спеціалізованому банку раціональніше та ефективніше управляти власним та залученим капіталом. З іншого боку, саме універсалізація банку (розширення видів послуг надаваних банком) веде до підвищення функціональної стійкості, адже збільшується сегмент потенційних клієнтів, які мають можливість задовольнити більший асортимент своїх потреб у банківських послугах і продуктах в одному банку.
Тож неважко бачити, що згідно з другою точкою зору (на відміну від першої) фінансову стійкість прийнято розглядати як системне поняття. Проте 100-відсоткове ототожнення надійності комерційного банку з фінансовою стійкістю є теж неприйнятним, тому що, визнавши організаційно-функціональну стійкість важливим аспектом надійності комерційного банку (КБ), не можна все ж таки стверджувати, що вона відіграє вирішальну роль у фінансовій сфері діяльності банківської установи.
Зважаючи на це, більш слушно, фінансову стійкість розглядати як важливу складову надійності комерційного банку, яка представляє лише один (фінансовий) бік цього системного поняття [11]. Саму ж надійність, як видно з рис. 1.1, будемо тлумачити як інтегрований показник, що включає окрім фінансової, організаційну та функціональну стійкість. Існує і більш звужене визначення надійності комерційного банку, згідно з яким надійність банку – це ступінь управління банківськими ризиками, пов’язаними в першу чергу з активними операціями.
Рис. 1.1. Ієрархічна структура надійності комерційного банку.
Як можна бачити, фінансову стійкість не варто повністю ототожнювати з надійністю. Поняття надійності є значно ширшим від фінансової стійкості.
В ототожненні фінансової стійкості з поняттями ліквідності та платоспроможності важко не погодитися: великий вміст ліквідних активів та високий показник платоспроможності роблять фінансовий стан комерційного банку більш стабільним. Це так звана третя точка зору. Втім, існують деякі нюанси, на які слід зважати також. Річ у тім, що ліквідність, платоспроможність (як і прибуток комерційного банку) мають принципові ознаки, які зрештою і зумовлюють автономне існування цих термінів у банківському словнику. Однак, розмежування між прибутковістю, ліквідністю та платоспроможністю чомусь значно слабшає, коли йдеться про оцінку фінансової стійкості комерційного банку. Принаймні такий висновок напрошується в результаті розглянутих точок зору.
Деяке роз'яснення з цього приводу можна знайти в роботах українського економіста Вальдемара Вітлінського. Представимо концепцію фінансової стійкості у світлі його поглядів [12]:
1. Фінансова стійкість є однією із складових інтегрованого показника надійності комерційного банку.
2. Платоспроможність - це в свою чергу складова частина показника фінансової стійкості банку. Отже, фінансова стійкість є апріорі ширшим поняттям ніж платоспроможність.
3. Ліквідність та прибутковість - це показники, які деталізують поняття платоспроможності комерційного банку (рис. 1.2).
Рис. 1.2. Ієрархічна структура фінансової стійкості комерційного банку.
Рис. 1.2. містить ще один компонент, який дотепер не був підключеним