Зразок роботи
ВСТУП
Заробітна плата - один з найважливіших засобів підвищення зацікавленості працюючих у результатах своєї праці, її продуктивності, збільшення обсягів виробленої продукції, поліпшення її якості та асортименту. Це один з основних стимулів та мотиваторів праці. Збільшення суспільної продуктивності обумовлено, насамперед, збільшенням виробництва та поліпшенням якості роботи. В умовах переходу економіки України до ринкового механізму функціонування, дуже важливими задачами є прискорення науково-технічного прогресу, зменшення використання "живої" праці, механізація трудомістких робіт, оптимізація використання трудових ресурсів, зменшення втрат робочого часу. Підприємство самостійно, але відповідно до законодавства, установлює штатний розклад, форми і системи оплати праці, преміювання.
Одним із важливих елементів ринкової системи господарювання є наймана праця.Робоча сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар,який має вартість.Найбільш актуальним в наш час є питання оплати праці та її вдосконалення, що обумовлюється потребою реорганізації управління витратами на підприємстві.
Актуальність теми дослідження. Праця є основою існування людини,визначає її місце в суспільстві,служить однією з найважливіших форм самовираження й самоактуалізації,тому вона повинна бути організована таким чином,щоб адекватно відображати ці особливості людини,забезпечувати відповідну винагороду.
В умовах докорінної зміни системи суспільних відносин найбільш суттєві перетворення відбуваються в соціально-трудовій сфері,викликаючи закономірне,в таких випадках,протистояння основних суб’єктів цих відносин. Напевне,саме тому ні одна із сфер економічного життя нашої держави не піддається такій жорсткій критиці,як соціально-трудові відносини. Вартість робочої сили являє собою сукупність витрат підприємця,пов’язаних з використанням робочої сили,забезпеченням необхідного її відтворення. Вона визначається обсягом життєвих благ,необхідних для забезпечення нормальної життєдіяльності людини, тобто для підтримування її працездатності, професійно-кваліфікаційної підготовки,утримання сім’ї і виховання дітей, духовного розвитку тощо. Важливість цієї проблеми зумовлює актуальність дослідження теми.
Коло питань, пов'язаних із проблемами організації та мотивації праці, надзвичайно широке. Воно охоплює такі важливі питання, як сутність і складові процесу праці населення і трудові ресурси, функціонування ринку праці і заробітна плата в умовах перехідної економіки, організація оплати праці й управління персоналом.
Серед зазначених питань виділяються проблеми розвитку теорії праці, управління працею на виробництві, оскільки вони, з одного, боку, мають вивчатись в рамках найрізноманітніших дисциплін, а з іншого - тим, що свого системного й сучасного висвітлення в підручниках і навчальних посібниках, за різким виключенням, вони ще не знайшли
Мета і завдання дослідження. Метою нашого дослідження є обґрунтування теоретико-методологічних засад нормативного – правового забезпечення оплати праці в Україні;
Досягнення поставленої мети вимагає вирішення таких основних завдань:
- розкрити правове визначення поняття оплати праці;
- визначити структуру та сферу регулювання заробітної плати;
- здійснити аналіз нормативного – правового забезпечення оплати праці в Україні;
- визначити організацію оплати праці на підприємствах;
- описати погодинна система оплати праці;
- розкрити основи відрядної системи оплати праці;
- охарактеризувати тарифну система та її складові елементи;
- визначити гарантійні виплати та компенсації;
- описати доплати і надбавки за українським трудовим законодавством;
- розкрити порядок і умови здійснення відрахувань із заробітної плати.
Об’єктом дослідження є заробітна плата, як складова соціального захисту.
Інформаційні джерела: інформаційною базою дослідження є книги, Закони Укрїни та законодавчі акти, довідково-інформаційні видання, дослідження вітчизняних і зарубіжних вчених, матеріали науково-практичних конференцій, інформація з мережі Internet, а також результати власних досліджень.
Курсова робота складається з вступу, трьох розділів, висновків та списку використаної літератури. У першому розділі я розкрив право працівника на оплату праці та його захист, другий розділ містить висвітлення системи заробітної плати та їх різновиди, гарантійні та компенсаційні виплати та обмеження розміру відрахувань із заробітної плати - було описано у третьому розділу. Загальний обсяг курсової роботи 56 сторінки. Список використаних джерел складається із 41 найменування.
РОЗДІЛ 2 СИСТЕМИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА ЇХ РІЗНОВИДИ
2.1. Погодинна система оплати праці
Погодинна заробітна плата - це така її форма, при якій розмір плати за працю працівника залежить від часу роботи, припускаючи належне виконання ним посадових функцій. За цією системою розмір оплати праці за певний період часу залежить тільки від виду вимог, що пред'являються до працівника на даному робочому місці. Погодинна оплата орієнтується тільки на ступінь складності праці, визначену шляхом розрахунку цінності праці або якимсь іншим способом.
Застосовується погодинна оплата праці, перш сього там, де витрати на визначення планового і облік виробленого кількості продукції відносно високі; робота неоднорідна за своїм характером і нерегулярна по навантаження; якість праці важливіше його кількості і т. п .
При використанні погодинної оплати праці необхідне дотримання низки вимог: строгий облік і контроль за фактично відпрацьованим часом кожним працівником; правильне присвоєння робочим тарифних розрядів у суворій відповідності з їх кваліфікацією і складності виконуваних робіт, а також привласнення фахівцям і службовцям посадових окладів у суворій відповідності з дійсно виконуваними ними посадовими обов'язками.
На базі цієї форми виділяють наступні види погодинної оплати праці: проста погодинна, погодинно-преміальна і погодинна з нормованим завданням.
При простій погодинній оплаті праці працівник отримує лише посадовий оклад за відпрацьований час. Система вважається прийнятною для тих видів робіт, де важко кількісно визначити якісні критерії праці. За способом нарахування заробітної плати дана система підрозділяється на три види: погодинна, поденна, помісячна.
При почасово-преміальною системою проста погодинна система доповнюється преміями за виконання певних кількісних і якісних показників роботи, які встановлюються заздалегідь. Ця форма оплати праці в даний час, вважається найбільш поширеною. Застосування погодинно-преміальної системи можливе лише за умови правильного вибору показників преміювання. Крім того, необхідно економічне обгрунтування розроблених преміальних положень, інакше використання обраної системи оплати праці може бути збитковим для підприємства. Показники преміювання розробляються з урахуванням специфіки робіт або робітників. До таких показників можуть належати: якість продукції, що випускається, якість роботи. У преміальному положенні вказується джерело преміювання: економія від зниження собівартості, додатковий дохід від реалізації більш якісної і конкурентоспроможної продукції і т.д.
Почасово-преміальна система оплати праці з нормованим завданням використовується, коли функції робочих чітко регламентовані і може бути розрахована норма часу по кожній операції. Ця система об'єднує в собі елементи як відрядної, так і погодинної форм заробітної плати. Застосування даної системи доцільно, якщо необхідно забезпечити виконання нормованого завдання по робочих місцях і підрозділу в цілому; поставлено завдання, домогтися економії матеріальних ресурсів; планується суміщення професій і багатоверстатне обслуговування з метою поліпшення організації праці.
В даний час майже 80% робітників економічно розвинених країн перебувають на погодинній оплаті праці з встановленою нормою виробітку.
Недолік погодинної форми оплати праці полягає в тому, що посадовий оклад (тарифна ставка) не в змозі врахувати відмінності в обсягах робіт, виконаних працівниками однієї професії і кваліфікації.
Погодинна форма оплати праці застосовується в разі неможливості або недоцільності встановити кількісні параметри праці; за цієї форми оплати праці працівник отримує заробітну плату залежно від кількості відпрацьованого часу і рівня його кваліфікації. Розрізняють такі різновиди погодинної форми оплати праці:
- проста погодинна;
- погодинно-преміальна;
- окладна;
- контрактна.
Заробітна плата при простій погодинній системі нараховується на підставі тарифної ставки працівника певного розряду за фактично відпрацьований час. Може встановлюватися годинна, денна і місячна тарифна ставка. Заробітна плата працівника за місяць (Зпм) при встановленій годинній тарифній ставці працівника певного розряду (Тг) визначається за формулою:
Заробітна плата робітника за місяць при денній тарифній ставці визначається аналогічно. При щомісячній оплаті розрахунок заробітної плати здійснюється виходячи з твердих місячних окладів (ставок), кількості робочих днів, фактично відпрацьованих працівником у даному місяці, а також планової кількості робочих днів згідно з графіком роботи на місяць.
Погодинно-преміальна система є поєднанням простої погодинної оплати праці з преміюванням за виконання кількісних і якісних показників за спеціальними положеннями про преміювання працівників. При цьому заробіток працівника (Зп.пр) за певний відрізок часу (місяць тощо) визначається за такою формулою.