Зразок роботи
На сьогоднішній день газова промисловість України є однією із найважливіших галузей енергетичного напрямку економіки держави, оскільки частка природного газу у загальному обсязі споживання первинної енергії перевищує 45%. За даними НКРЕ (Національної комісії регулювання електроенергетики) України станом на 1 березня 2010 р. в Україні з 13,293 млн. споживачів природного газу (населення) побутовими лічильниками газу (ПЛГ) оснащені 8,009 млн. . Тому для забезпечення правильного і достовірного функціонування ПЛГ потрібне відповідне метрологічне забезпечення для контролю їх метрологічних характеристик.
Забезпечення раціонального використання природнього газу – це широкий комплекс завдань (організаційних, технічних, технологічних,метрологічних, суб’єктивно-людських тощо), які за своєю природою та впливом істотно відрізняються. Але можна виділити дві основні групи завдань, вплив яких на розв’язання проблеми раціонально використання природного газу є чи не основним. Це, по-перше, комплекс організаційних заходів , спрямованих на забезпечення мінімізації його втрат та оптимального використання. По-друге, комплекс технічних рішень щодо забезпечення високої точності та вірогідності обліку газу на всіх етапах його видобування, транспортування та використання.
Україна в січні-серпні поточного року скоротила споживання газу на 17,6% - до 18 мільярдів кубометрів порівняно з аналогічним періодом минулого року. При цьому за 8 місяців видобуток газу в Україні зріс майже на 4% - до 13,4 мільярда кубометрів. .Зокрема, видобуток газу ПАТ "Укргазвидобування" склав 1 млрд 214,4 млн куб. м, ПАТ "Укрнафта" – 109,4 млн куб. м, іншими компаніями – 365,6 млн куб. м. При цьому споживання газу Україною з початку поточного року склало 17,1 млрд. куб. м, проти 19,4 в минулому році .
Поряд з цим останнім часом особлива увага приділяється правильності обліку природного газу в комунально-побутовій сфері, в тому числі і засобами , якими можна було би не тільки здійснювати облік газу, але і контролювати правильність функціонування побутових лічильників газу (ПЛГ). Тому доцільним є розроблення і вдосконалення саме маловитратних засобів вимірювання витрати і об’єму природного газу, на базі яких можна було би створити діагносту вальні установки для дослідження метрологічних характеристик ПЛГ впродовж міжповірочного інтервалу і безпосередньо на місці експлуатації. В свою чергу зумовлює необхідність розроблення нових і вдосконалення відомих методів і мобільних засобів вимірювання об’єму і витрати природного газу за витрат, на яких здійснюється його облік комунально-побутовими споживачами.
Одним із основних напрямків досягнення раціонального використання природнього газу як складової є:
- посилення контролю за цільовим використанням природнього газу;
- встановлення нових та заміна застарілих побутових лічильників природного газу;
- удосконалення приладного обліку газу;
Задачею моєї магістерської роботи є розроблення вдосконаленого пристрою для бездемонтажного діагностування побутових лічильників газу, безпосередньо на діючій лінії газопостачання.
Об’єктом дослідження є процес вимірювання та об’єму природного газу.
Предметом дослідження є побутові лічильники газу і установки для їх діагностики.
Методи дослідження. Статистичний аналіз результатів метрологічних досліджень, апроксимаційні методи для побудови узагальнюючих математичних залежностей метрологічних характеристик для побутових лічильників газу, і гідродинамічних закономірностей для будинкових трубопроводів, метрологічні дослідження вузлів пристроїв для діагностування ПЛГ.
Наукова новизна отриманих результатів:
- виконані дослідження закономірностей зміни похибки ПЛГ під час експлуатації, що дало можливість обґрунтувати діапазон робочих витрат діагностування;
- проведені метрологічні дослідження вдосконаленого пристрою для бездемонтажного діагностування.
Практичне значення отриманих результатів:
- на базі результатів експериментальних досліджень ПЛГ, та при їх повірці, встановлені закономірностей зміни похибок для різних типів і виробників ПЛГ;
- розроблена функціональна схема пристрою для без демонтажного діагностувавння ПЛГ;
- результати досліджень опубліковані у двох тезах конференцій в м. Київ 2015, м. Івано-Франківськ (2015).
Апробація роботи здійснювалась на 5-й науково-практичній конференції студентів і молодих учених “ Методи та засоби неруйнівного контролю промислового обладнання ” 24-25 листопада 2015р. м. Івано-Франківськ, на 8-й науково-практичній конференції студентів і аспірантів “ Погляд у майбутнє приладобудування ” 22-23 квітня 2015р. м. Київ. Результати досліджень подавалися для участі в професійному конкурсі українського товариства з неруйнівного контролю і технічної діагностики серед студентів які навчаються за напрямком прилади та системи неруйнівного контролю. За результатами конкурсу отримано диплом лауреата за зайняте 3 місце.
Публікації за результатами досліджень опубліковано дві наукові праці, у тому числі двоє тез за матеріалами конференцій:
1. Рябко Ю.С. Експериментальні дослідження втрат тиску в старих будинкових газових мережах / Ю.С. Рябко, Р.В. Катрич // Погляд у майбутнє приладобудування: 8-ма наук.-практ. конф. студ. та аспір., 22-23 квітня 2015 р., Київ: зб. тез доп. – Київ: ПБФ, НТУУ “КПІ”, 2015. – С. 147.
2. Рябко Ю.С. Моделювання закономірностей зміни похибки побутових лічильників газу / Ю.С. Рябко, Т.В.Лютенко, О.Є. Середюк // Методи та засоби неруйнівного контролю промислового обладнання: 5-та наук.-практ. конф. студ. і молодих учених, 24-25 листопада 2015 р., Івано-Франківськ : зб.тез доп. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2015. – С. 175-178.