Зразок роботи
Вступ
Темою дипломного проекту є розробка технології складання та зварювання елементів конструкції колони плавучого крана із сталі 10ХСНД.
Колона служать для передачі навантаження від конструкцій, що розташовані зверху колони, на опору. Об’єктом розробки є центрально-стиснута колона, яка працює на поздовжню силу, прикладену по осі колони, що призводить до рівномірного стиску поперечного перерізу. Зовнішній корпус стояка колони (оболонка) складається та зварюється із листів товщиною 20мм у обичайки конічної форми. До внутрішньої частини оболонки корпусу приварюються поздовжні та поперечні ребра жорсткості, створюючи жорсткий каркас. Кожна з обичайок має форму конуса; при зварюванні обичайок виконуються поздовжні стикові з’єднання; обичайки між собою з’єднуються кільцевими стиковими швами. При приварюванні ребер до оболонки виконуються кутові шви. Зварні з’єднання при виготовлення елементів стояка колони мають значну протяжність, тому при його виготовленні використані механізовані способи зварювання.
Метою дипломного проекту є розробка технології виготовлення конструкції колони плавучого крана, яка забезпечує безпечні умови праці, є економічною, та з мінімумом використання ручної праці. Розробка технології має на меті забезпечити оптимальні умови виконання кожної окремої операції й усього процесу в цілому. Основна увага для досягнення даної мети в дипломному проекті приділяється зварювальному обладнанню та оснащенню, за допомогою яких здійснюється механізація складально - зварювальних процесів при виготовленні стояка колони. Проектування технології виготовлення конструкції обичайки великого діаметра складається з ряду етапів, на кожному із яких необхідно провести аналіз та вибір тих чи інших складових технології. При складанні та автоматичному зварюванні конструкції використані роликові стенди, обертачі та установки, основним призначенням яких є забезпечення нижнього положення кромок зварюваних елементів в процесі виконання швів. В технологічному процесі рекомендується виконувати в заводськх умовах більшість операцій складання та зварювання елементів конструкції колони, які за старою технологією виконувались ручним дуговим зварюванням. Зміна технології зварювання дає можливість збільшити продуктивність виготовлення конструкції та довговічність її роботи.
В економічній частині дипломного проекту проведено розрахунок технологічної собівартості виготовлення елементів конструкції стояка колони і питомої фондоємності продукції.
Заходи по охороні праці та навколишнього середовища мають дати можливість забезпечити нормальні умови праці, раціональну організацію трудового процесу, усунення небезпеки травматизму, професійних захворювань, пожеж, вибухів, аварій на об'єкті складання та зварювання конструкції колони плавучого крану.
1. Конструктивно - технологічний аналіз зварної колони плавучого крана
1.1. Характеристика конструкції стояка колони. Технічні вимоги до виготовлення
Темою дипломного проекту є розробка технології складання та зварювання елементів конструкції стояка колони плавучого крана із сталі 10ХСНД (ГОСТ 19282-73). Колона є складовою частиною конструкції плавучого крана, який встановлюється на понтоні (рис.1.1).
Рис.1.1. Плавучий кран.
Плавучий кран - кран стрілового типу, що установлюється на самоходному або несамоходному понтоні. Плавучі крани складаються з верхньої будови (власне крана) і понтона. Перевагою плавучих кранів є здатність переміщатися з одного порту в інший і порівняно мала вартість при великій вантажопідйомності. На плавучій підставі (понтоні) встановлена поворотна колона, до якої шарнірно приєднується вантажна стріла, що спирається на опорний гідроциліндр з можливістю зміни кута нахилу (зміни вильоту стріли). Колона зазвичай має листову конструкцію, прямокутного або круглого перетину. Товщини стінок колони вибираються за умовами стійкості, яка забезпечується установкою ребер жорсткості. Листова колона має отвори для входу і виходу, їх краї укріплені для захисту від втрати місцевої стабільності. Зазвичай стояк суцільного перерізу компонується з одного або декількох прокатних профілів або листів, що з’єднуються за допомогою зварювання. Найбільш раціональним з погляду роботи матеріалу є трубчастий переріз.
Колона служать для передачі навантаження від конструкцій, що розташовані зверху колони, на опору. Об’єктом розробки є центрально-стиснута колона круглого перетину, яка працює на поздовжню силу, прикладену по осі колони, що призводить до рівномірного стиску поперечного перерізу.
Кожна колона складається із трьох основних частин:
- стояка, що з’єднує оголовок з базою;
- оголовка, що служить місцем для прикладення навантаження;
- бази, що розподіляє зосереджене навантаження від стояка по опорі.
Основними вимогами Морського Регістра, пропонованими до понтонів плавучих кранів, є міцність конструкції, плавучість і остійність.
В дипломному проекті розглядається технологія складання та зварювання елементів суцільного центрально-стиснутого стояка трубчастого перерізу.
Стояк колони виготовлений із сталі 10ХСНД за ГОСТ 19292-73 та складається та зварюється із листів та ребер.
Зовнішній корпус стояка колони (оболонка) складається та зварюється із листів товщиною 20мм у обичайки конічної форми. До внутрішньої поверхні оболонки приварюються поздовжні та поперечні ребра жорсткості, створюючи жорсткий каркас.