Зразок роботи
Актуальність теми дослідження. Ріки міжнародного значення являються необхідним природним ресурсом кожної держави, що має стратегічне значення і є джерелом надходження природних ресурсів, прибутку від товарообігу і вантажних перевезень. Вони слугують шляхами сполучення у навігації та широко використовуються для несудноплавних цілей - як у промисловості, та сільському господарстві, так і для безпосереднього задоволення потреб людини.
Специфікою міжнародних рік є їх необмеженість кордонами держав, тому вони також є одним із ключових факторів взаємозалежності людей як в межах однієї держави, так і цілого регіону. Регулювання міжнародних рік є одним з надзвичайно важливих спільних завдань, які стоять перед міжнародною спільнотою, адже використання прісних водних ресурсів може як об’єднувати держави, так і створювати конфліктні ситуації між ними.
Значна частина водних ресурсів планети має транскордонний характер, оскільки вони перетинають кордони двох чи більше держав або виступають у ролі таких кордонів. У басейнах, утворених транскордонними водними ресурсами, розташовані 145 держав.
Враховуючи відмінності між цими державами в економічному і науково-технічному розвитку, їх політичні орієнтації та беручи до уваги спроби держав задовольнити свої потреби у прісній воді, дослідники цілком слушно відмічають високу ймовірність виникнення конфліктів навколо спільних водних ресурсів, кількість яких збільшується зі зростанням інтенсифікації використання міжнародних рік. Даний фактор, а також позитивна динаміка зростання кількості правових норм, які регулюють відповідні відносини держав, і необхідність узагальнення досвіду співробітництва держав у вирішенні конфліктів, що виникають при використанні міжнародних рік, обумовлюють актуальність дослідження міжнародно-правових проблем у даній сфері.
Незважаючи на активізацію договірних відносин, і значне збільшення комплексу норм міжнародного права, які забезпечують регулювання використання міжнародних рік, доктрина міжнародного права відстає від практики, що є причиною відсутності кодифікації норм і принципів регулювання міжнародних рік у системі міжнародного права. У зв’язку із цим актуальність теми дослідження зумовлена також необхідністю узагальнення нового правового матеріалу та доктринальних і практичних підходів до міжнародно-правового регулювання взаємовідносин держав у зазначеній сфері.
Дослідження особливостей міжнародно-правового регулювання міжнародних рік є важливим і для України, оскільки територія нашої держави захоплює частину річки Дунай, яка має статус міжнародної. Такий статус має і Дніпро, третя за довжиною і площею басейну ріка Європи, який тече Україною.
Саме тому є необхідним співробітництво України з іншими європейськими державами, направлене на розв’язання існуючих і потенційних проблем щодо регулювання міжнародних рік.
Об’єктом дослідження є міжнародно-правові відносини, які виникають у сфері використання міжнародних рік.
Предметом дослідження є комплекс принципів та норм міжнародного права у сфері регулювання міжнародних рік, включаючи їх судноплавне і несудноплавне використання, охорону та захист від забруднення, що діють на універсальному, регіональному та двосторонньому рівнях.
Мета дослідження - простежити еволюцію становлення міжнародного річкового права, окреслити головні проблеми і перспективи розвитку правового регулювання міжнародних рік, виявити сучасний стан урегульованості правовідносин держав у зазначеній сфері шляхом проведення аналізу норм міжнародного права, які регулюють ці питання, та виявлення їх особливостей.