Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Сучасний розвиток сфери національної бюджетної діяльності потребує чіткого законодавчого оформлення. Якщо у країни немає фінансових ресурсів і вона належним чином не контролює формування і витрачання своїх законів, країна не зможе проводити свою зовнішню і внутрішню політику і забезпечити реалізацію своїх соціально-економічних планів. Хоча питання, пов'язані з бюджетним контролем, і загальні проблеми, що виникають у процесі реалізації, відображені в працях експертів у галузі вітчизняного фінансового права, тема бюджетного контролю не втратила своєї актуальності.
На рівні місцевого самоврядування бюджетний контроль є одним з важливих засобів здійснення місцевими органами влади своїх прав, прийняття законодавства для захисту інтересів місцевих спільнот та забезпечення місцевого соціально-економічного розвитку. Зміцнення та вдосконалення бюджетного управління на рівні місцевого самоврядування пов'язане з незаконним та нерозбірливим використанням бюджетних коштів, контролем цілісності та своєчасності надходжень до бюджету; триває практика надання фінансової підтримки місцевим територіям, що не повною мірою відповідає цілям реформи місцевого самоврядування, а також не сприяє зміцненню власної дохідної бази місцевого бюджету, що призводить до збільшення незаконного та нецільового використання бюджетних ресурсів.
Зважаючи на це, необхідно сформувати новий організаційний метод бюджетного контролю на рівні місцевої автономії, який може не тільки забезпечити законність і актуальність контролю за фондами, а й припускати ефективність дій, пов'язаних з підготовкою місцевого бюджету, обговоренням і прийняттям рішень про місцеві бюджети в умовах збільшення бюджетних повноважень органів місцевого самоврядування.
Теоретичні та практичні аспекти організації й методології бюджетного
контролю досліджуються в працях зарубіжних та українських науковців:
А. Аренса, І. Басанцова, Ш. Бланкарта, М. Білухи, Ф. Бутинця, В. Бурцева,
О. Гетьманець, М. Гупаловської, Л. Гуцаленка, В. Дем’янишина, Ф. Дефліза,
Л. Дікань, В. Жукова та ін.
Метою курсової роботи є поглиблення теоретичних і концептуальних засад бюджетного контролю, а також висунення практичних пропозицій щодо перспектив його впровадження за умов реформування місцевого самоврядування.
Досягнення означеної мети відбувалося шляхом розв’язання таких завдань:
1. Дослідити сутність та функціональне призначення бюджетного контролю на прикладі України та проаналізувати його вплив на економічний розвиток країни.
2. Проаналізувати особливості та специфіку організації бюджетного контролю на рівні місцевого самоврядування в Україні та зробити висновки щодо ефективності такої системи.
3. Дослідити функціонування бюджетного контролю у процесі виконання та звітування про виконання місцевих бюджетів в Україні та проаналізувати проблеми, які виникають у цьому процесі.
4. Провести моніторинг ефективності бюджетного контролю на рівні місцевого самоврядування в Україні та зробити рекомендації щодо його удосконалення.
5. Дослідити перспективи імплементації зарубіжного досвіду бюджетного контролю в контексті фінансової децентралізації та євроінтеграції України та проаналізувати переваги та недоліки такого підходу.
6. Проаналізувати орієнтири оптимізації функціонування системи бюджетного контролю на рівні місцевого самоврядування в Україні та запропонувати заходи щодо його покращення.
Об’єктом дослідження є бюджетний контроль як вид державного фінансового контролю.
Предмет дослідження – теоретичні, методологічні та прикладні аспекти реалізації бюджетного контролю в умовах реформування місцевого самоврядування.
Методи дослідження. При написанні курсової роботи використано
загальнонаукові та спеціальні методи дослідження, а саме: історичний підхід та логічний метод – при розкритті сутності понять і систематизації наукових
поглядів у контексті досліджуваної проблематики; метод групування, вибірки, порівняльного аналізу та синтезу з метою виокремлення видів, форм і функцій бюджетного контролю.
Інформаційну основу дослідження становлять законодавчі та нормативно-правові акти з питань бюджетного контролю, статистичні та аналітичні матеріали Міністерства фінансів України, Державної аудиторської служби України, Державної казначейської служби України, Державної фіскальної служби України, Міжнародна організація вищого органу
фінансового контролю (INTOSAI), монографічні дослідження та
наукові праці вітчизняних і зарубіжних авторів.
Структура та роботи: робота містить вступ, три розділи, висновки та пропозиції, список використаних джерел, додатки. Обсяг роботи - 54 сторінки. Кількість використаних джерел - 41.