Зразок роботи
Вступ
Ерозія грунту - один з багатьох природних і антропогенних процесів, що ведуть до зниження грунтової родючості і руйнування грунтів. При розробці заходів захисту грунтів від ерозії слід знати ці процеси, взаємозв'язки між ними, їх вплив на збільшення ерозійної небезпеки земель і інтенсивності прояву ерозії.
Лісомеліорації ландшафтів - наука і галузь суспільного виробництва, які використовують лісові насадження для захисту природних і господарських об'єктів від різних несприятливих впливів, а також для поліпшення їх функціонування. У всіх випадках завданням лісомеліорації сільськогосподарських земель є формування та вдосконалення лесоаграрних ландшафтів як високопродуктивних, біологічно стійких і саморегулюючих систем, здатних протиставити руйнування грунту, зниження її родючості, хімічного забруднення середовища оптимізовану структуру угідь, корінні меліорації, раціональну організацію використання земель.
Система лісових смуг - це сукупність лісових смуг для забезпечення захисту всі площі від несприятливого впливу природних і антропогенних факторів.
Основне завдання системи лісових смуг - зниження рівня максимальних швидкостей вітру, що викликає зменшення енерго-, масо-і теплообміну на межполосного угідді.
У протиерозійної системі розміщення всіх видів захисних насаджень спрямоване на регулювання сніговідкладень і поверхневого стоку з метою не допустити виникнення водної ерозії. При проектуванні систем враховують, насамперед, природні фактори: клімат, рельєф, грунтові умови. У зоні достатнього зволоження на дерново-підзолистих і сірих лісових грунтах протиерозійна лісомеліорації полягає головним чином в закріпленні ярів і залісенні сільносмитие земель. На схилах по межах полів і робочих ділянок доцільно розміщувати лісові або неширокі лугові смуги. У зоні нестійкого зволоження з перевагою вилужених звичайних і потужних чорноземів, а в лісостепу і сірих грунтів необхідно більш широке застосування протиерозійної меліорації із створенням всіх видів захисних насаджень. Значне місце в системі лісових смуг займає залісення яружно-балочної мережі. У захисних насадженнях потребують ставки та інші водойми. каштанових грунтів завдання протиерозійної лісомеліорації повинні бути тісно ув'язані з вимогами боротьби з посухою, суховіями і дефляцією. Тут велика роль лісових смуг на ріллі схилів і вододілів. У зв'язку з малою лісистістю і великий еродування зростає меліоративний і господарське значення яружно-балкових насаджень. У зоні сухого та спекотного клімату з грунтами пустельного типу, а також у зоні теплого і вологого клімату з переважанням гірських бурих грунтів, жовтоземів та інших гірничо-лісових грунтів вологих субтропіків мають створюватися переважно системи протиерозійних лісових насаджень для гірських районів.
1.Оцінка рельєфу місцевості та меліоративна організація території
Територія на якій планується створення лісозахисних насаджень знаходиться у восьмому лісомеліоративному районі України до якого відносяться Донецька, Дніпропетровська, Полтавська, Луганська, Харківська області. Грунти даного району переважно звичайні чорноземи. Перевжаючий напрям вітрів: суховійних - Східний та Південно- Східний, заметільний - Північно-Східний та Східний.
На даній нам території можна виділити три земельні фонди: привододільний, присітковий, гідрографічний, які займають різні площі території (таблиця 1). Розміщення земельних фондів показане в Додатку.
Таблиця 1.1
Земельні фонди території, критерії їх виділу і співвідношення
Земельні фонди Критерії виділу Площа
Га
у % від загальної площі
Привододільний Вододіли та верхні частини привододільних схилів крутістю до 3˚ 1559 84
Присітковий Нижні частини привододільних схилів крутістю більше 3˚ до бровки берегів гідрографічної сітки 122 7
Гідрографічний Береги та дно давньої гідрографічної сітки, сучасні розмиви (яри) 156 9
Разом 1837 100
Висновок: приведені в таблиці 1 дані свідчать про переважання площі привододільного фонду, проте майже третина території має крутість більше 3˚, що свідчить про можливість прояву і наявність інтенсивних ерозійних процесів. Отже маючи такі земельні фонди необхідно спроектувати створення полезахисних лісосмуг в привододільному фонді, стокорегулюючих лісосмуг, прибалкових та приярової лісосмуги.