Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми дослідження. Зв’язок світової економіки та національної економіки реалізується через валютні курси. Зміни у міжнародній торгівлі, а також у макроекономічній ситуації всередині країни вимагають від держави розробки певної валютної стратегії, яка б враховувала ці зміни та несла позитивні наслідки для національної економіки. Значне місце в стpуктуpi економічної політики займає валютна політика, яка регулює функціонування валютної системи країни і є важливим інструментом розвитку міжнародних економічних відносин.
Проблема вибору оптимальної валютної політики має надзвичайно важливе значення для кожної країни і набуває особливої актуальності у час економічних криз та при переході від одних типів економічних систем до інших. Економіка України все ще перебуває в процесі трансформації, і валютна система держави є одним із основних об’єктів реформування. Крім того, важка економічна ситуація в Україні протягом 90-х років та валютно-фінансова криза 2008 року особливо підкреслили важливість правильного вибору валютного режиму та інструментів валютної політики.
Валютна політика у широкому розумінні характеризує політику держави у валютній сфері, тобто устрій, побудову валютної системи. Вона є своєрідним стандартом поведінки монетарних інституцій, а також охоплює очікування економічних суб’єктів. Можна виділити три великі групи валютних режимів в рамках окремих типів валютної політики – режими плавання валютних курсів, режими фіксованих валютних курсів, а також їх змішані варіанти (група проміжних валютних режимів).
В рамках реалізації валютної політики валютний курс є одним з основних комплексних індикаторів макроекономічної стабільності і чинником, який у значній мірі впливає на соціально-економічний розвиток країни. Саме тому ефективне управління валютним курсом з метою його підтримання на оптимальному для економіки рівні є ключовою проблемою економічної політики держави і, зокрема, валютно-курсової політики.
В економічній теорії проблеми регулювання грошової та валютної сфери знайшли своє відображення у працях багатьох вчених-економістів, починаючи з класиків. Однак ґрунтовне вивчення проблеми вибору валютної політики та валютних режимів розпочалося у 50-60-х роках ХХ століття працями М.Фрідмена та Р.Манделла. Після краху Бреттон-Вудської валютної системи теорії Фрідмена та Манделла знайшли подальший розвиток у працях багатьох західних авторів. Серед праць, присвячених вивченню факторів впливу на вибір валютних режимів та проблем валютної політики, уваги заслуговують праці Дж.Фрідена, П.Гецці, Е.Штейна, Г.Пуарсон, Г.Джан, П.Мауро, Е.Берга, Е.Боренштейна, Х. де Грегоріо, Д.Уоррелл, Д.Маршалла, Н.Сміт, С.Фішера, Дж.Френкеля, А.Бубули, І.Откер-Роуб, Ж.Богетіча, К.Шулера, Г.Кальво, Дж.Вільямсона, Е.Леві-Єяті, Р.Дорнбуша, В.Клюєва, А.Анікіна, О.Кірєєва, Л.Красавіної та багатьох інших вчених.
В українській економічній науці валютній політиці, системам курсоутворення, проблемам валютного регулювання свої роботи присвячували О.Береславська, Ю.Біленко, С.Боринець, В.Вергун, А.Гальчинський, А.Гриценко, М.Дехтярчук, О.Єременко, А.Кияк, О.Кузнецов, В.Лисанюк, В.Лисицький, З.Луцишин, В.Мазуренко, С.Михайличенко, В.Міщенко, Т.Мусієнко, О.Петрик, О.Плотніков, В.Рокоча, М.Савлук, В.Сікора, О.Сніжко, В.Стельмах, А.Філіпенко, В.Шевчук, О.Шнирков, В.Юрчишин, В.Ющенко, С.Яременко та інші. Однак в економічній науці все ще існує потреба комплексного дослідження факторів впливу на вибір валютної політики, валютних режимів, особливо у перехідних економіках країн Центральної та Східної Європи.
До невирішених питань, які безпосередньо стосуються обраної теми дослідження, належать визначення стратегії валютно-курсової політики, режиму курсоутворення, умов стабільності та міри втручання центрального банку в ринковий механізм курсоутворення, пошук надійних моделей прогнозування і підвищення рівня керованості валютним курсом тощо. Останнім часом на порядок денний висуваються питання, пов’язані із запровадженням в практику управління валютним курсом такого методу як таргетування. Усе це зумовило вибір теми магістерської роботи, визначило її мету, основні завдання та логіку дослідження.
Мета і завдання магістерської роботи. Метою магістерської роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів валютної політики України в умовах подолання наслідків світової фінансової нестабільності.
Для досягнення зазначеної мети в магістерській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути роль, завдання та рівні валютної політики;
- дослідити форми та інструменти валютної політики;
- розглянути валютні обмеження як специфічний інструмент валютної політики;
- надати характеристику нормативно-правового забезпечення регулювання валютної сфери в Україні;
- дослідити трансформацію інструментів валютної політики, які застосовуються в Україні в умовах глобальної фінансової нестабільності;
- розглянути валютні обмеження як основний метод підтримки стабільності курсу національної валюти у кризовий період;
- розглянути шляхи удосконалювання нормативно-правової бази регулювання валютних відносин в Україні;
- надати рекомендації щодо зміни короткострокової та довгострокової валютної політики України.
Об’єктом дослідження магістерській роботи є валютна політика України в умовах подолання наслідків світової фінансової нестабільності.
Предметом дослідження в магістерській роботі є особливості, проблеми формування та здійснення валютної політики в Україні та напрями підвищення її ефективності.
Методи дослідження. В процесі проведення дослідження застосовувались як загальнонаукові, так і специфічні методи наукового пізнання. Серед загальнонаукових було використано методи наукової абстракції, аналізу і синтезу, моделювання. Дослідження етапів розвитку валютно-курсової політики здійснено з використанням методів історичного аналізу, співставлення, графічного аналізу. Для аналізу динаміки номінального курсу гривні та чинників його формування застосовувались методи порівняльного аналізу, експертних оцінок, історичний метод. При обґрунтуванні пропозицій щодо запровадження цільового управління валютним курсом використовувались методи моделювання та прогнозування. В процесі розробки та апробації моделі прогнозування номінального курсу гривні застосовувались методи формалізації, моделювання, прогнозної екстраполяції.
Інформаційною базою дослідження виступають матеріали Національного банку України, Державного комітету статистики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. При проведенні дослідження були використані літературні джерела вітчизняних та закордонних дослідників у сфері валютної політики та грошово-кредитної політики.