Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми. Формування ефективної грошово-кредитної політики країни зумовлює необхідність дослідження стану і динаміки грошової маси. Показник грошової маси має велике значення для стабільного розвитку країни, оскільки саме гроші опосередковують оборот валового внутрішнього продукту. Будь-які зміни у обсягу, складі й структурі грошової маси безпосередньо впливають на інтенсивність обороту грошей, формування платоспроможного попиту, ринкову кон’юнктуру та економічний розвиток країни в цілому, а регулювання її обсягу є ключовим напрямом державної грошово-кредитної політики. Саме тому оцінка стану й динаміки змін у складі й структурі грошової маси завжди є актуальним питанням.
Однією з передумов фінансової стабільності в країні є збалансованість попиту та пропозиції на гроші, тобто відповідність обсягу грошової маси потребам економіки. Аналітичне дослідження на основі кількісних показників грошового обігу, грошової маси дає можливість, по-перше, проаналізувати попит та пропозицію на гроші, оцінити їх збалансованість і викрити можливі диспропорції; по-друге, виявити недоліки монетарної політики держави, яку вона застосовує для забезпечення зростання грошової маси з урахуванням динаміки ВВП, ефективності виробництва й зайнятості.
Мета курсової роботи – дослідити сутність поняття грошової маси та підходи до аналізу її показників в Україні.
Поставлену мету можна досягнути, виконавши наступні завдання:
- охарактеризувати поняття грошової маси;
- зробити ретроспективний аналіз динаміки грошової маси в Україні;
- оцінити можливість визначення оптимального рівня монетизації
економіки;
- визначити фактори, що впливають на зміну швидкості обертання грошей.
Під час виконання курсової роботи застосовувалися наступні методи дослідження: системного аналізу і синтезу (для розгляду теоретико методичних аспектів понять «грошовий обіг», «грошова маса», «монетизація», для визначення грошової маси, чинників, що впливають на швидкість обігу грошей та на рівень монетизації економіки), метод порівняльного аналізу (для комплексного дослідження динаміки грошової маси), табличний методи (для відображення динаміки грошових агрегатів).
1. Поняття грошової маси її кількісна характеристика. Грошова база.
Найважливішим кількісним показником грошового обороту є грошова маса, що представляє собою сукупний об’єм купівельних і платіжних засобів, що обслуговують господарський оборот і належать приватним особам, підприємствам та державі. Сукупна величина грошової маси включає готівкові гроші та гроші безготівкового обороту .
Більше третини грошової маси в Україні припадає на готівкові гроші, причому має місце тенденція зростання грошового агрегату (М0). Збільшення кількості готівкових грошей, які обслуговують населення, а в сучасних умовах до них часто звертаються і юри¬дичні особи, викликає нестачу грошей у держави. Перехід гро¬шей з безготівкового обігу в готівковий – результат жорсткої фінансової політики, який призводить до розширення ухилень від сплати податків. Крім того, скорочення безготівкового обороту свідчить про зниження здатності держави впливати на реальні господарські процеси.
Нормальне функціонування грошей у структурі грошового обігу забезпечується певною кількістю грошей. Розмір цієї величини є важливою характеристикою стану грошового обігу і ринкової кон'юнктури в країні, а безпосередньо зміни кількості грошей в обігу впливають на інтенсивність обігу грошей, формування платоспроможного попиту.
Грошова маса – це сукупність готівкових і безготівкових купівельних та платіжних засобів, що забезпечують обіг товарів і послуг у народному господарстві.
У зарубіжній літературі до 30-х pp. XX ст. панувало уявлення про грошову масу як сукупність залишків металевих грошей і розмінних банкнот у розпорядженні суб'єктів обігу. Всі інші грошові інструменти – нерозмінні банкноти, депозитні вклади тощо – виокремлювалися у поняття "засобів обігу" і не включалися в загальну масу грошей. Ситуація принципово змінилася після скасування золотомонетного стандарту.
Саме життя теж довело (на Заході раніше, а в СРСР пізніше) необхідність включати до грошової маси не тільки всі готівкові знаки, а й депозитні гроші – спочатку короткострокового характеру, а згодом і довгострокового. Більше того, окремі сучасні економісти та центральні банки до грошової маси відносять будь-які активи, яким властива певна ліквідність (облігації державних позик, векселі, страхові поліси тощо).
Грошова маса створюється Національним банком України (НБУ). Процес створення має дві стадії (табл.1.).
Таблиця 1. Стадії створення грошової маси
Грошова маса – це сукупність залишків грошей у всіх формах, які є в розпорядженні суб'єктів грошового обігу в певний момент
І стадія II стадія
Національний банк збільшує свої активи шляхом надання кредитів урядові, комерційним банкам, закордонним країнам, окремим підприємствам і за рахунок зростання золотовалютних резервів. Здійснюється за допомогою емісії. Національний банк збільшує активи, одночасно збільшуючи свої пасиви, тобто створює грошову базу, що складається з готівки, яка перебуває в обігу обов'язкових і необов'язкових резервів комерційних банків.
На грошову масу впливають два фактори: кількість грошей та швидкість їх обертання.
Кількість грошової маси визначається державою – емітен¬том грошей. Головна проблема – це недопущення покриття дефіциту бюджету випуском додаткових грошей в обіг .
Інший фактор, який впливає на грошову масу, – швидкість обігу грошей, тобто їх інтенсивний рух при виконанні ними функцій обігу і платежу. На швидкість обігу грошей впливають загальноекономічні фактори, тобто циклічний розвиток виробництва, темпи його зростання, рух цін, а також грошові (монетарні) фактори, тобто структура платіжного обороту (співвідношення готівкових і без¬готівкових грошей), розвиток кредитних операцій і взаємних розрахунків, рівень процентних ставок за кредит на грошовому ринку, а також впровадження комп’ютерів для операцій в кредит¬них картках. Крім цих загальних факторів, швидкість обігу грошей зале¬жить від періодичності виплат доходів, рівномірності витрат на¬селенням своїх коштів, рівня заощадження і накопичення.
Для характеристики відносної забезпеченості обороту грошовою масою використовують коефіцієнт, що називається коефіцієнтом монетизації ВВП:
Км = М / ВВП,
де Км – рівень монетизації;
М – маса грошей на кінець року, взята за агрегатом М3;
ВВП – річний номінальний обсяг валового внутрішньо продукту.Часткові коефіцієнти монетизації ВВП називаються коефіцієнтами Маршала і розраховуються за аналогічною методикою, лише в чисельник почергово підставляються різні грошові агрегати.
У системі аналізу пропозиції грошей важливе місце належить показнику «грошова база», який широко використовується при визначенні потенційних можливостей розвитку емісійного процесу і прогнозування динаміки грошової маси .
Грошова база включає запаси всієї готівки, яка перебуває в обороті поза банківською системою та в касах банків, а також суму резервів комерційних банків на їх кореспондентських рахунках у центральному банку.
Величину грошової бази можна визначити за формулою:
Гб =Гвип + Грез,
де Гвип – сума готівки, випущеної центральним банком і не по¬верненої в його фонди;
Грез – сума грошових коштів (резервів), які перебувають на кореспондентських рахунках банків у цент¬ральному банку.
За своїм змістом елементи, що формують грошову базу, можна подати