Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Податки є не тільки одним із основних джерел доходів для держави, але й інструментом для забезпечення соціальної справедливості, стабільності економіки і реалізації стратегічних цілей країни. Органи ДПС відіграють ключову роль у зборі податків, контролі за їх правильним сплатою та забезпеченні податкової дисципліни. У цьому контексті інформаційно-довідкова та консультаційна робота органів ДПС стає критично важливою. При цьому, в умовах дії воєнного стану важливим вектором допомоги платникам податків є електронні сервіси ДПС, які забезпечують спілкування з податковими органами дистанційно.
Актуальність теми визначається низкою об'єктивних та суб'єктивних факторів, що супроводжують податкову систему та процес адміністрування податків і зборів сьогодні. Декілька з таких факторів варто відзначити: складність та зміни в податковому законодавстві, дія воєнного стану, переорієнтація податкового органу на сервісну службу та ін. З урахуванням цих факторів, дослідження організаційно-методичного аспекту інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС стає необхідним завданням, яке спрямоване на вирішення важливих завдань і відповідає сучасним потребам суспільства та бізнесу.
Важливого значення набуває аналіз здатності податкових органів надавати правильну, доступну та своєчасну інформацію платникам податків та іншим зацікавленим сторонам, а також розробка рекомендацій щодо покращення цієї діяльності з метою підвищення податкової дисципліни, зменшення податкових порушень та підвищення довіри до податкової системи в Україні.
Стан і ступінь розробки проблеми в спеціальній літературі. Дослідження інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС є предметом наукових пошуків у працях вітчизняних науковців, серед яких: Башинський І.А., Башкірова Н.Н., Гордійчук М. В., Єфремова Т. А, Завальна Ж.В., Кміть В.М., Крилов Д. В., Литвин Н.А., Путіло Н.В., Притуляк Н.С., Сугробова Е.Б., Ткачик Ф.П., Цимбалюк Ю.О., Чукут С. А., Янушевич Я.В., та інші.
Проте динамічні зміни податкового законодавства, а також необхідність вдосконалення інструментів і методів інформаційно-довідкової та консультаційної роботи в нових реаліях потребують подальших наукових пошуків.
Мета і завдання дослідження. Мета роботи полягає у розробці й обґрунтуванні теоретичних та організаційно-методичних аспектів інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС України.
Основними завданнями кваліфікаційної роботи є:
- визначити сутність інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС;
- дослідити організаційно – методичні аспекти та нормативно – правове забезпечення проведення інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС;
- проаналізувати показники інформаційно-довідкової роботи органів ДПС;
- здійснити аналіз використання електронних сервісів взаємодії між платниками податків та ДПС України в контексті надання інформаційно – довідкових та консультаційних послуг;
- вивчити зарубіжний досвід інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС і можливості адаптації його в Україні;
- запропонувати шляхи покращення інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС.
Об’єктом дослідження є сукупність економічних відносин, які виникають між органами ДПС та платниками податків в процесі надання інформаційно – довідкових та консультаційних послуг.
Предметом дослідження є теоретичні та організаційно-методичні аспекти інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС.
Базою дослідження є Державна податкова служба України.
Методи дослідження. У кваліфікаційні роботі використано наступні загальнонаукові і спеціальні методи наукових досліджень: аналізу та синтезу, логічного узагальнення, морфологічний метод (дослідження організації та методики проведення інформаційно – довідкової та консультаційної роботи органів ДПС); графічний і табличний методи, а також методи стратегічного конкурентного аналізу (аналіз показників інформаційно - довідкової та консультаційної роботи органів ДПС); метод аналізу та синтезу (при визначенні шляхів покращення інформаційно – довідкової та консультаційної роботи органів ДПС).
Інформаційна база дослідження. У процесі дослідження буде використана широка інформаційна база, яка включає наукові статті, монографії, законодавчі акти та підзаконні нормативно-правові акти, статистичні дані Державної податкової служби України.
Науково значимість одержаних результатів полягає у розробці комплексу рекомендацій з удосконалення теоретичних та організаційно-методичних аспектів інформаційно-довідкової та консультаційної роботи органів ДПС України.
Практична значимість одержаних результатів полягає у теоретичному обґрунтуванні та розробці практичних рекомендацій з удосконалення інформаційно-довідкової та консультаційної роботи, які сприятимуть покращенню ефективності оподаткування, підвищенню довіри платників податків до податкових органів.
Апробація результатів дослідження. Основні результати дослідження та їхнє практичне значення доповідалися на студентській науковій конференції «Фіскальна політика: досягнення, інновації та перспективи розвитку» (25 жовтня 2023 року, Ірпінь). (Особливості роботи загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу в контексті надання інформаційно довідкових та консультаційних послуг ДПС України). Також результати дослідження розміщені в електронному науковому фаховому виданні, науковий журнал «Бізнес інформ» Випуск № 10_2023 (вплив електронних сервісів на розвиток інформаційно-довідкової та консультаційної роботи ДПС України) та електронному науковому фаховому виданні «Український економічний часопис» (аналіз сучасного стану інформаційно-довідкової діяльності органів ДПС).
Структура кваліфікаційної роботи. Кваліфікаційна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків до розділів, загальних висновків, списку використаних джерел і додатків. Робота містить 26 рисунків, 4 додатки. Список використаних джерел містить 50 найменувань.