Зразок роботи
ВСТУП
Україна має величезні за своїми масштабами і економічним значенням природні ресурси. Невід’ємною складовою природи є ліси, що сприяють розвитку економіки та поліпшенню стану навколишнього природного середовища. З погляду господарського використання ліси є насамперед джерелом деревини й іншої технічної сировини, харчових і кормових продуктів, а також місцем знаходження корисних тварин і рослин. Ліси впливають на клімат, атмосферу, ріки й інші водні об’єкти, зменшують різкість коливань температури і вологості, охороняють грунти від водної і вітрової ерозії. Їх називають “зеленим золотом”, враховуючи особливу цінність і універсальне економічне значення. Отже, від правильного використання лісів значною мірою залежить не тільки успішний розвиток народного господарства, а й стан навколишнього природного середовища.
Згідно зі ст.3 Лісового Кодексу “ліс – це сукупність землі, рослинності, в якій домінують дерева та чагарники, тварин, мікроорганізмів та інших природних компонентів, що у своєму розвитку біологічно взаємопов’язані, впливають один на одного і на навколишнє середовище.”
Лісовий фонд України становлять усі ліси, розташовані на території України. До лісового фонду також належать земельні ділянки, не вкриті лісовою рослинністю, але надані для потреб лісового господарства. До лісового фонду не належать усі види зелених насаджень у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів, а також окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках. Загальна площа лісового фонду України складає 10,8 млн. га, з них вкриті лісом землі 9,4 млн. га із загальним запасом деревини 1,74 млрд. куб. м., в тому числі стиглих і перестійних – 250 млн. куб. метрів[6].
Продуктивність лісів. При високій продуктивності деревостанів можна виділяти для вирубки менші площі лісів, ніж при низькій. Тому підвищення продуктивності лісів - одне з найважливіших завдань лісового господарства.
Продуктивність лісів значною мірою залежить від ефективності лісовідновлення. Крім того, підвищення продуктивності досягається шляхом догляду за лісом, заміни деревних насаджень більш продуктивними породами, осушення боліт.
Основна форма догляду за лісом - це рубки догляду, коли вирубують пошкоджені дерева, створюючи сприятливі умови для росту і розвитку найбільш доброякісних. Ці вирубки, по суті, метод масової селекції (добору) дерев за віком, складом порід та формою, за якістю деревини, швидкістю росту тощо. Проведення рубок догляду забезпечує бажаний склад порід у лісі, формує ліс із дерев більш високої якості, прискорює ріст та підвищує продуктивність лісонасаджень, поліпшує санітарний склад лісу, ліквідовує заражені дерева та запобігає сніговалу та сніголаму дерев. Крім того, рубки догляду посилюють водоохоронні, водорегулюючі, грунтозахисні властивості лісу.
Головні завдання сьогодення - економне і господарське витрачання деревної сировини, безвідходна технологія виробництва у лісозаготівельній та деревообробній промисловості, якісне лісовідновлення, належний догляд за лісовими насадженнями[7].