Зразок роботи
Вступ
Актуальність теми дослідження. Значне місце в стpуктуpi економічної системи країни займає валютний ринок, який регулює функціонування валютної системи країни і є важливим інструментом розвитку міжнародних економічних відносин. Зв’язок світової економіки та національної економіки реалізується через валютний ринок та валютні курси. Зміни у міжнародній торгівлі, а також у макроекономічній ситуації всередині країни вимагають від держави розробки певної валютної стратегії, яка б враховувала ці зміни та несла позитивні наслідки для національної економіки.
Валютний режим у широкому розумінні характеризує політику держави у валютній сфері, тобто устрій, побудову валютної системи. Він є своєрідним стандартом поведінки монетарних інституцій, а також охоплює очікування економічних суб’єктів. Можна виділити три великі групи валютних режимів – режими плавання валютних курсів, режими фіксованих валютних курсів, а також їх змішані варіанти (група проміжних валютних режимів).
Належне функціонування валютного ринку має надзвичайно важливе значення для кожної країни і набуває особливої актуальності у час економічних криз та при переході від одних типів економічних систем до інших. Економіка України все ще перебуває в процесі трансформації, і валютна система держави є одним із основних об’єктів реформування. Крім того, важка економічна ситуація в Україні на початку 90-х років та валютно-фінансова криза 1998 року особливо підкреслили важливість правильного вибору валютного режиму та інструментів валютної політики.
Доцільним є також аналіз позитивного досвіду перехідних економік Центральної та Східної Європи у сфері валютної політики, оскільки ці країни протягом досить короткого періоду використовували різні типи валютних режимів. Вибір оптимального режиму курсоутворення в країнах Центральної та Східної Європи був важливим елементом економічних реформ, що може бути корисним і для вибору адекватного валютного режиму в Україні. Тому формування ефективної валютної системи та вибір оптимального валютного режиму є надзвичайно актуальним питанням.
Валютний курс є одним з основних комплексних індикаторів макроекономічної стабільності і чинником, який у значній мірі впливає на соціально-економічний розвиток країни. Саме тому ефективне управління валютним курсом з метою його підтримання на оптимальному для економіки рівні є ключовою проблемою економічної політики держави і, зокрема, валютно-курсової політики.
В економічній теорії проблеми функціонування валютного ринку знайшли своє відображення у працях багатьох вчених-економістів, починаючи з класиків. Однак ґрунтовне вивчення проблеми вибору валютних режимів розпочалося у 50-60-х роках ХХ століття працями М.Фрідмена та Р.Манделла. Після краху Бреттон-Вудської валютної системи теорії Фрідмена та Манделла знайшли подальший розвиток у працях багатьох західних авторів. Серед праць, присвячених вивченню факторів впливу на вибір валютних режимів та проблем валютної політики, уваги заслуговують праці Дж.Фрідена, П.Гецці, Е.Штейна, Г.Пуарсон, Г.Джан, П.Мауро, Е.Берга, Е.Боренштейна, Х. де Грегоріо, Д.Уоррелл, Д.Маршалла, Н.Сміт, С.Фішера, Дж.Френкеля, А.Бубули, І.Откер-Роуб, Ж.Богетіча, К.Шулера, Г.Кальво, Дж.Вільямсона, Е.Леві-Єяті, Р.Дорнбуша, В.Клюєва, А.Анікіна, О.Кірєєва, Л.Красавіної та багатьох інших вчених.
В українській економічній науці валютному ринку, системам курсоутворення, проблемам валютного регулювання та монетарної політики свої роботи присвячували О.Береславська, Ю.Біленко, С.Боринець, В.Вергун, А.Гальчинський, А.Гриценко, М.Дехтярчук, О.Єременко, А.Кияк, О.Кузнецов, В.Лисанюк, В.Лисицький, З.Луцишин, В.Мазуренко, С.Михайличенко, В.Міщенко, Т.Мусієнко, О.Петрик, О.Плотніков, В.Рокоча, М.Савлук, В.Сікора, О.Сніжко, В.Стельмах, А.Філіпенко, В.Шевчук, О.Шнирков, В.Юрчишин, В.Ющенко, С.Яременко та інші.
Мета і завдання дипломної роботи. Метою роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів сучасного стану та перспектив розвитку валютного ринку України.
Відповідно до поставленої мети дослідження в процесі виконання роботи необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність та функції світового валютного ринку;
- вивчити структуру валютного ринку, його учасників;
- дослідити поняття та характеристика валютних операцій;
- дослідити етапи розвитку валютного ринку України;
- провести аналіз динаміки валютного курсу в Україні;
- провести аналіз тенденцій здійснення валютних операції на українському валютному ринку;
- розглянути інструменти регулювання валютного ринку України;
- вивчити проблеми та недоліки валютного ринку України;
- запропонувати напрямки вдосконалення валютного ринку України.
Об’єктом дослідження дипломної роботи є валютний ринок України.
Предметом дослідження в дипломній роботі є особливості, проблеми формування, сучасний стан та напрямки підвищення ефективності валютного ринку України.
Методи дослідження. В процесі проведення дослідження застосовувались як загальнонаукові, так і специфічні методи наукового пізнання. Серед загальнонаукових було використано методи наукової абстракції, аналізу і синтезу, моделювання.
Інформаційною базою дослідження виступають матеріали Національного банку України, Державного комітету статистики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. При проведенні дослідження були використані літературні джерела вітчизняних та закордонних дослідників у сфері валютно-курсової політики та грошово-кредитної політики.